Na fotografii kompozytor prof. Paweł Łukaszewski

Prof. Paweł Łukaszewski otrzymał wczoraj (24 września) statuetkę Muzycznego Orła w kategorii kompozycja w III Międzynarodowym Konkursie Muzyczne Orły 2022.

Międzynarodowa kapituła przyznała tę nagrodę za skomponowanie  VIII Symfonii „Hymny Banganarti” na bas, chór mieszany i orkiestrę (kompozycja i prawykonanie w ramach 57. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans 2022).

Serdecznie gratulujemy wyróżnienia!

Banganarti to malutka wioska w Sudanie, między trzecią a czwartą kataraktą Nilu – powiedział podczas uroczystego wręczenia nagrody prof. Łukaszewski. – Tu Polska Miska Archeologiczna pod kier. prof. Bogdana Żurawskiego odkopała z piasków pustyni wczesnochrześcijańską świątynię, w której znajdowało się 18 kaplic z freskami i inskrypcjami. Do wyboru tych inskrypcji skomponowałem symfonię w języku greckim. Dziękuję za zamówienie tego utworu Festiwalowi Wratislavia Cantans, dziękuję także wykonawcom – Chórowi i  Orkiestrze NFM, Norbertowi Twórczyńskiemu, a przede wszystkim śp. Jarosławowi Brękowi, który wspaniale wykonał ten utwór.

Artykuł poświęcony kompozycji można przeczytać na https://culture.pl/pl/dzielo/pawel-lukaszewski-viii-symfonia-hymny-banganarti

Prof. Paweł Łukaszewski od lat współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską. Aktualnie na zamówienie OiFP pracuje nad operą „Joasz – Król Judzki” do libretta Metastasia. Premiera dzieła planowana jest w ramach II edycji Międzynarodowego Festiwalu „Metastasio bez granic” w 2024 r.

Autor fotografii: Piotr Dłubak