W piątek, 4 października odbyło się uroczyste nadanie Operze i Filharmonii Podlaskiej imienia Stanisława Moniuszki oraz premiera „Halki” (wileńskiej) świeżo obranego patrona.

Opera i Filharmonia Podlaska obrała patrona. Któż inny mógłby nim zostać, jeśli nie Stanisław Moniuszko – ojciec polskiej opery, którego „Strasznym dworem” inaugurowaliśmy działalność w 2012 roku i którego „Halką” wileńską rozpoczęliśmy jubileuszowy, 65. sezon artystyczny? Tak wspaniała okoliczność nie mogła zatem obyć się bez równie wspaniałej uroczystości. O godz. 17.30 spotkaliśmy się w foyer Opery, udekorowanym gobelinami nawiązującymi do „Strasznego dworu”. Zabrzmiał także kurant ze „Strasznego dworu” – ten sam, którym od początku działalności zapowiada nasze spektakle – oraz wspaniały mazur ze „Strasznego dworu” w wykonaniu Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz niesamowitych tancerzy z zespołu Kurpie Zielone.

Uroczystość zaszczyciły obecnością potomkinie Stanisława Moniuszki – Pani Dorota Janowska Moniuszko-Spaccini oraz Pani Elżbieta Janowska Moniuszko, reprezentantka Fundacji im. Stanisława Moniuszki, co było dla nas wielkim wyróżnieniem. Pani Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Ewa Iżykowska-Lipińska wspólnie z Marszałkiem Województwa Podlaskiego Panem Arturem Kosickim odsłoniła popiersie Stanisława Moniuszki autorstwa Stefana Wierzbickiego, który także zaszczycił Operę obecnością na uroczystości. Piękne popiersie stanęło w foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Odczytano list od Waldemara Dąbrowskiego – Pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki oraz dyrektora Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w koprodukcji z którą powstała „Halka” wileńska, której premiera w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyła się tego samego wieczoru. Nie zabrakło Macieja Seniwa, przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Artura Kosickiego, Marszałka Województwa Podlaskiego. Byli z nami także tak ważni dla naszej historii sygnatariusze porozumienia na rzecz budowy Opery z dnia 9.07.2004 roku: Janusz Kazimierz Krzyżewski – ówczesny Marszałek Województwa Podlaskiego, Marek Strzaliński – Wojewoda Podlaski, który 9.09.2005 podpisał porozumienie w sprawie utworzenie Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Ryszard Tur – ówczesny Prezydent Miasta Białegostoku, który 30.12.2005 wydał pozwolenie na budowę Opery.

Zdjęcia z uroczystości nadania imienia na naszym fotoblogu OPERA_SPACE.

O godz. 19.00 rozpoczęła się premiera „Halki” i już czuwał nad nami duch świeżo obranego patrona.Zdjęcia z premiery „Halki” na naszym fotoblogu OPERA_SPACE.