Wczorajszy wieczór, obok premiery „Turandot”, przyniósł nam jeszcze jeden powód do świętowania – fotograf OiFP Michał Heller znalazł się w gronie laureatów IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego! Zdobył pierwszą nagrodę w kategorii zestawów dokumentacyjnych! Gratulujemy!

W czwartej edycji konkursu ocenianych było 1400 fotografii. Jury w składzie: Dariusz Kosiński, Magdalena Maciejewska, Chris Niedenthal, Agnieszka Olszewska i Agnieszka Wanicka miało niełatwe zdanie. Wyłonili z tego ogromu 16 finalistów.

W kategorii B, w której zgłaszano zestawy dokumentacyjne z przedstawień, przyznano dwie równorzędne, pierwsze nagrody w wysokości 7,5 tys. złotych każda. Otrzymali je dwaj fotografowie, których zestawy podkreślają, zdaniem jurorów, „tak wszechstronność autorów, jak wyjątkowe umiejętności w dokumentowaniu działań scenicznych”. Zwycięzcami w tej kategorii okazali się Tobiasz Papuczys i jego zestawy ze spektakli „Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu” ze Studia Matejka i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, „Państwo”, Teatr Polski w Podziemiu, Wrocław i „Don K.” z Could Theater we Wrocławiu (w tym przypadku doceniono szczególnie „twórczą pracę nad uchwyceniem nietypowych projektów teatralnych”) oraz Michał Heller za dwa zestawy (próba i spektakl) dokumentujące „Doktora Żywago” z Opery i Filharmonii Podlaskiej – doceniono w nich „wielostronne oddanie ducha i dynamiki przedstawienia teatralnego”).

Michał zwyciężył podwójnym zestawem zdjęć z naszej zeszłorocznej premiery, „Doktora Żywago”, który pokazujemy poniżej.

Więcej informacji na stronie Instytutu Teatralnego.