Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty symfoniczne, wpisujące się w tematykę listopadowych uroczystości. W piątek, 3 listopada, odbędzie się koncert „Pamiętamy…” poświęcony pamięci zmarłych w ostatnich latach pracowników Opery i Filharmonii Podlaskiej. W tym szczególnym czasie, sprzyjającym refleksji nad przemijaniem, muzycy zaprezentują wyjątkowy program: VIII Symfonię h-moll Niedokończoną Franza Schuberta i Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tydzień później, w sobotę, 11 listopada, w szczególny sposób uczcimy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Artyści wykonają dzieła polskiej literatury muzycznej. Wystąpi światowej sławy wirtuoz skrzypiec Konstanty Andrzej Kulka, który wykona Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza. Za pulpitem dyrygenckim stanie Martyna Szymczak  ̶  laureatka VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. Tego wieczoru melomani usłyszą także wybrane fragmenty z opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki w wykonaniu wybitnych solistów z towarzyszeniem Orkiestry i Chóru OiFP. Koncerty odbędą się na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

18 listopada do OiFP powróci uwielbiana przez publiczność „Wesoła wdówka” ze wspaniałą muzyką Franza Lehára i divą polskiej sceny operetkowej w tytułowej roli. „Wesoła wdówka” jest uznawana za najlepszą i najczęściej graną operetkę, wypełnioną porywającymi ariami i duetami, w tym niekwestionowanym przebojem „Usta milczą, dusza śpiewa”. Spektakl  od dnia premiery w 2021 r. został doskonale przyjęty przez publiczność i zebrał świetne recenzje krytyków. W listopadzie i grudniu 2023 „Wesołą wdówkę” będzie można zobaczyć sześć razy. W tytułowej roli: Grażyna Brodzińska i Dorota Wójcik.

W listopadzie zapraszamy także najmłodszych na muzyczną i bardzo kolorową bajkę „Adonis ma gościa” w reż. Jakuba Szydłowskiego. To opowieść o ptakach z zupełnie innych światów: przepięknej ale egocentrycznej papudze Adonisie i wronie Węglu. Młodzi widzowie, oglądając bajkę, poznają wagę współpracy, która jest kluczem do osiągnięcia wielkich celów, a życiowe prawdy przekazywane są w sposób zabawny i zaskakujący. Bajka na długo zapada w pamięć i  jest świetną rozrywką dla każdego, bez względu na wiek. W głównych rolach zobaczymy Monikę Ziółkowską i Rafała Supińskiego. Spektakle familijne zaplanowane są na ostatnią sobotę i niedzielę miesiąca.

Rozpoczęliśmy też kolejny sezon spotkań z najważniejszymi tytułami operowymi i wybitnymi artystami w ramach transmisji spektakli z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Przed nami jeszcze osiem wyjątkowych transmisji. 18 listopada Met zaprezentuje niezwykłe dzieło z nurtu CNN opera X: The Life and Times of Malcolm X Anthony’ego Davisa.

Do zobaczenia przy Odeskiej!