Szanowni Państwo,
Z przykrością informujemy, że zaplanowany na sierpień 2023 r. II Międzynarodowy Konkurs Organowy Białystok 2023 nie odbędzie się.

 


 

 

 

 

 

Aktualizacja z dnia 13 marca 2023 r.

Decyzją Komisji weryfikacyjnej II Międzynarodowego Konkursu Organowego Białystok 2023 do Finału  Konkursu zakwalifikowano następujących Kandydatów:

  1. Piotr Arseniuk
  2. Grzegorz Bigas
  3. Mateusz Goniowski
  4. Anna Przybysz
  5. Tomasz Soczek
  6. Maciej Somerla
  7. Maciej Wota
  8. Mariusz Wycisk

Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Organowego odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w 2017 roku. Celem tego wydarzenia jest promocja muzyki organowej oraz młodych wirtuozów gry na organach. Do zmagań konkursowych zakwalifikowało się 11 uczestników z Polski, Czech, Litwy oraz Rosji, którzy wykonali słynne utwory organowe oraz transkrypcje na organy. W Operze i Filharmonii Podlaskiej znajduje się jeden z największych i najciekawszych instrumentów organowych w kraju. Instrument posiada 61 głosów i ponad 4 tys. piszczałek, a publiczność miała okazję słyszeć ich brzmienie między innymi podczas wystawień „Upiora w operze”, gdy słynny tytułowy utwór grany był na żywo. Instrument został zaprojektowany przez prof. Andrzeja Chorosińskiego – jurora konkursu. O wyborze laureatów decydowali również prof. Roman Perucki (Gdańsk), prof. Bernhard Gfrerer (Salzburg), prof. Leopoldas Digrys (Wilno), prof. Daniel Zaretsky (Petersburg) oraz prof. Jan Bokszczanin (Białystok). I edycję konkursu zwyciężył jednogłośnie Polak, Mateusz Rzewuski, a dwiema laureatkami ex aequo trzeciego miejsca (drugiego nie przyznano) zostały Litwinka Karolina Juodelytė oraz Rosjanka Liubov Nosova.

Druga edycja rusza w sierpniu 2023 roku.

Regulamin_II_Miedzynarodowego_Konkurs_Organowego_-Bialystok-2023_tekst_jednolity   z  dnia 04.01.2003

Zał._nr_3_do_Regulaminu

Aneks do regulaminu IOC

Regulamin_II_Międzynarodowego_Konkurs_Organowego_ Białystok 2023

_____________________

Regulatios_of_The-Second_International_Organ_Competition_Bialystok_Consolidated_text_from_04.01.2003

Appx._no_3_to_the_Regulations

Amendent to regulations_text_from_04.01.2003

Regulations_of_The Second_International_Organ_Competition_Bialystok_2023