Wypełniona lekami i środkami opatrunkowymi karetka, zakupiona za pieniądze zebrane podczas koncertu charytatywnego „Sercem z Ukrainą”, wyruszyła dziś na Ukrainę spod gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W porozumieniu ze współorganizatorem zbiórki, Fundacją Pro Anima, zdecydowaliśmy, że pieniądze jakie udało nam się zebrać podczas marcowego koncertu z udziałem Krzesimira Dębskiego, przeznaczymy na zakup karetki transportowej – tłumaczy Wojciech Tołkin-Żmijewski, zastępca dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej. – Cieszymy się, że tak wiele osób włączyło się w organizowaną przez nas akcję. Teraz realną pomoc ofiarom wojny za naszą wschodnią granicą chcemy skierować tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.

Pojazdy medyczne w Ukrainie są aktualnie wykorzystywane w dużym stopniu na terenie działań wojennych, dlatego ambulans z województwa podlaskiego trafi do Lwowa. Tam będzie służył nie tylko mieszkańcom, ale także uchodźcom ze wschodnich rejonów kraju.

– W pomoc walczącej Ukrainie angażujemy się z potrzeby serca – mówi prof. Violetta Bielecka, dyrektor OiFP. – Tym bardziej, że mamy w naszym zespole artystów z Ukrainy, którzy mają tam swoje rodziny, przyjaciół. Jestem przekonana, że każdy, nawet najmniejszy gest pomocy jest dziś potrzebny.

To kolejna konkretna pomoc dla naszych sąsiadów, która jest możliwa dzięki ofiarności naszego społeczeństwa. Trudno jest mi wyrazić słowami to, co czuję mogąc dziś przekazać naszym sąsiadom tak bardzo potrzebny sprzęt medyczny. Jestem dumny z Podlasian – zaznaczył marszałek Artur Kosicki.

Karetka jest wyposażona m.in. w nosze, sprzęt do tlenoterapii czy krzesełko kardiologiczne. Pojazd wyruszył w trasę z konwojem humanitarnym, dodatkowo jest po brzegi wypełniony darami zebranymi przez Grupę Ratowniczą Nadzieja. Udało się zebrać m.in. leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, płyny dezynfekcyjne, strzykawki, igły, sól fizjologiczną a także bandaże, gazy i zestawy chirurgiczne, które są potrzebne służbom medycznym w działających na granicy punktach pomocy uchodźcom.