5 stycznia 2019, na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej po raz kolejny zaśpiewa „Halkę” po włosku.

Rok Moniuszki zainauguruje koncertowe wykonanie „Halki” w języku włoskim (w XIX-wiecznym tłumaczeniu Giuseppe Achille Bonoldiego), z grającą na instrumentach historycznych orkiestrą Europa Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego. Po raz pierwszy we współczesności Moniuszkowskie arcydzieło otrzyma kształt muzyczny, jaki prawdopodobnie słyszał kompozytor i publiczność jego czasów. Fabio Biondi, legendarny włoski skrzypek i dyrygent, twórca i dyrektor artystyczny Europa Galante, stawia Moniuszkę na równi z Bellinim, Donizettim i Verdim. Odkrywa nowe oblicze popularnego dzieła, wydobywając całą urodę, finezję i błyskotliwość muzyki ojca polskiej opery. Partie solowe śpiewają Tina Gorina (Halka), Monika Ledzion-Porczyńska (Zofia), Matheus Pompeu (Jontek), Robert Gierlach (Janusz), Rafał Siwek (Stolnik), Karol Kozłowski (Młodzieniec) oraz chórzyści OiFP Mateusz Stachura, Kiryll Lepay i Paweł Cichoński.

Wykonanie to będzie powtórzeniem sensacyjnego koncertu, który odbył się w ramach zeszłorocznego Festiwalu „Chopin i Jego Europa”. W tym samym dniu odbędzie się premiera fonograficzna zrealizowanego wówczas nagrania „Halki”. 14. edycja festiwalu odbywała się od 9 do 31 sierpnia 2018 roku. Nasz zespół wziął udział w koncercie oraz nagraniach dwóch oper Stanisława Moniuszki: „Halki” oraz „Strasznego dworu”. Nagrania „Halki” trwały od 21 do 24 sierpnia, a 24 sierpnia o godz. 20:00 odbył się koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Koncert był transmitowany na żywo przez Program 2 Polskiego Radia. Zebrał doskonałe recenzje.

Więcej informacji na stronie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.