Warsztaty teatralne inspirowane historią Białegostoku. Świętując 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Białystok (19 II 1919 r.) zapraszamy na zajęcia związane tematycznie z historią naszego miasta. Za punkt wyjścia do teatralnych eksperymentów posłużą nam materiały źródłowe, stare fotografie czy anegdoty. Podczas warsztatów przyjrzymy się architekturze i miejscom znanym, choć już nieistniejącym, np. Teatrowi Palace, Hotelowi Ritz, prześledzimy panującą na białostockich ulicach na przestrzeni lat modę oraz reklamy i ogłoszenia prasowe z „Dziennika Białostockiego” czy „Ilustrowanego Białegostoku”. Przypomnimy sylwetki prezydentów Białegostoku, m.in. Józefa Karola Puchalskiego, Bolesława Szymańskiego, Seweryna Nowakowskiego. W sposób warsztatowy, wykorzystując metody pedagogiczno-teatralne, zbadamy fragmenty przeszłości i przetworzymy je na język współczesny. Zaprosimy młodzież do dzielenia się refleksją na temat tego, co jest ważne dla nich dzisiaj z perspektywy młodej białostoczanki, białostoczanina.

Zajęcia będą nie tylko zachętą do poznania lokalnej historii, ale przede wszystkim do rozważań o naszym miejscu i roli w procesie kształtowania Białegostoku, o możliwości wpływu na życie jego mieszkańców, czyli nas samych. Eksplorowanie przeszłości, oprócz tego, że może sprzyjać formułowaniu ciekawych wniosków o nas współczesnych, to – co równie istotne – stanowi świetną edukacyjną zabawę.

Reasumując:
– Będziemy analizować w grupach materiały źródłowe, informacje o historii miasta;
– Zebrane refleksje i skojarzenia połączymy z osobistymi obserwacjami współczesnego Białegostoku;
– Wykorzystując formułę zabaw teatralnych, tworząc sceny, dialogi, budując postacie podzielimy się nawzajem swoimi wnioskami;
– Podsumujemy spostrzeżenia i opinie.

Terminy:
1–10, 15, 18, 25, 26 IV 2019
10, 14, 17, 20, 22, 23, 24, 27 V 2019

Grupa wiekowa: 16–18 lat
Liczba uczestników: do 35 osób
Czas trwania: ok. 100 min
Cena: 5 zł/os.
Prowadzenie: Monika Lićwinko (edukator, pedagog teatru)
Fotografia ze zbiorów prywatnych rodziny Płużańskich