Paulina Malinowska, artystka chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, wystąpiła w czwartek, 11 listopada, w Pałacu Turkistan w Taszkencie, podczas koncertu „Echo miłości” z udziałem laureatek Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anna German. Solistom z Polski, Uzbekistanu i Rosji towarzyszyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Państwowej Filharmonii Uzbekistanu pod batutą Maestro Tomasza Labunia, kierownika muzycznego Festiwalu.

Emocje powoli opadają, ale muszę przyznać, że to było ogromne przeżycie móc zaśpiewać piosenki Anny German w jej rodzimym kraju, a tym większe, że był to występ przed publicznością, dla której jej piosenki są tak bliskie – mówiła po koncercie Paulina Malinowska.

Artystka zaśpiewała dwa utwory Anny German: „Wróć do Sorrento” oraz „Echo miłości” – w duecie z Vladislavem Mikhailovem. Twórczość Anny German jest dla naszej chórzystki szczególnie bliska:
– Moja przygoda z tą artystką rozpoczęła się w 2017 roku, gdy dowiedziałam się o eliminacjach do Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German – wspomina Paulina Malinowska. – Zaczęłam wtedy zgłębiać historię życia tej piosenkarki, przeczytałam jedną książkę, potem następną i kolejną… Poczułam, że mamy wiele wspólnego. Jak się okazało, nawet wzrost – dokładnie taki sam! Zachwyciłam się piosenkami, które śpiewała, pięknem melodii, wrażliwością przekazu, skromnością artystki, tekstami przepełnionymi silnymi emocjami. Zachwycona jej osobą, wzięłam udział w Festiwalu i wygrałam go!

Współpraca z Festiwalem trwa do dziś. W ubiegłym roku, podczas jego siódmej edycji, Paulinie Malinowskiej udało się nagrać teledysk do piosenki „Wróć do Sorrento” z towarzyszeniem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Tomasza Labunia. Można go zobaczyć TUTAJ.

Publiczność Opery i Filharmonii Podlaskiej mogła w tym roku dwukrotnie podziwiać Paulinę Malinowską w repertuarze Anny German – 14 lutego na naszym kanale YouTube wyemitowaliśmy koncert walentynkowy z okazji urodzin artystki, pod koniec czerwca natomiast w operowym amfiteatrze miał miejsce koncert „Echo miłości”.


TUTAJ można posłuchać rozmowy Andrzeja Bajguza z Polskiego Radia Białystok z Pauliną Malinowską („Podróże po kulturze” z 21 listopada 2021 r.)

Fot.: FB – Państwowa Filharmonia Uzbekistanu

Anna German (źródło: www.festiwalpiosenki.pl)
Jedna z najwybitniejszych artystek polskiej estrady. Urodziła się w dniu 14 lutego 1936 roku w mieście Urgencz, niedaleko Chiwy, w Uzbekistanie. Dzieciństwo spędziła w azjatyckiej części ZSRR: Uzbekistanie, Kazachstanie i Kirgizji. W 1946 roku razem z matką i babcią przyjechała do Polski. Krótko mieszkała w Szczecinie, potem na Dolnym Śląsku – w Nowej Rudzie i we Wrocławiu. Studiowała geologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Pod koniec studiów otrzymała propozycję współpracy z teatrem studenckim Kalambur. W 1962 roku zdała egzamin uprawniający do wykonywania zawodu piosenkarki.

Na początku 1964 roku Anna German wyjechała do Włoch na dwumiesięczne stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Na II Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu rewelacyjnym wykonaniem „Tańczących Eurydyk” zaczarowała publiczność. Piosenka stała się muzyczną wizytówką Anny German, szlagierem nad szlagierami, obok „Człowieczego losu” najpopularniejszą polską piosenką w repertuarze artystki. Ogromny talent Anny German bardzo wcześnie zauważyli Rosjanie i Włosi. We Włoszech Anna podpisała trzyletni kontrakt z wytwórnią płytową CDI. Miałam zawsze słabość do piosenek włoskich ze względu na ładne melodie, łatwość śpiewania w języku włoskim – mówiła w wywiadach.

28 sierpnia 1967 roku na autostradzie pod Bolonią została ciężko ranna w wypadku samochodowym. Przez siedem dni pozostawała w śpiączce. Nikt nie mógł powiedzieć, czy kiedykolwiek będzie chodziła, a tym bardziej śpiewała. Pięć miesięcy spędzonych w gipsie, długa rehabilitacja i rekonwalescencja, wreszcie tryumfalny powrót na scenę z wielkim przebojem – dla niektórych największym – „Człowieczym losem”, do którego sama napisała muzykę.

Zmarła w 1982 roku w Warszawie. W swoim repertuarze miała ok. 400 piosenek, do wielu z nich sama skomponowała muzykę i napisała słowa. Śpiewała w siedmiu językach. Jako jedyna Polka wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu w San Remo oraz wygrała Konkurs Pieśni Neapolitańskiej.

Fot. na stronie głównej: www.festiwalpiosenki.pl