Artyści Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej po raz kolejny wystąpią z Ukrainian Freedom Orchestra. W ramach tegorocznej trasy koncertowej, w lipcu i sierpniu Orkiestra będzie gościć w najbardziej prestiżowych salach koncertowych w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, a także za oceanem – w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Artyści Chóru OiFP wystąpią z Ukrainian Freedom Orchestra 14 lipca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie oraz 23 lipca w Stoczni w Gdyni.

Każdy koncert otworzy nowy utwór uznanej ukraińskiej kompozytorki Victorii Vity Polevej zatytułowany Lacrimosa, skomponowany ku pamięci niewinnych ofiar masakry dokonanej z rąk rosyjskich najeźdźców w ukraińskim mieście Bucza w 2022 roku. Ponadto będzie można usłyszeć IX Symfonię Beethovena. W dwusetną rocznicę powstania tego utworu artyści pod batutą Keri-Lynn Wilson wykonają go w języku ukraińskim, akcentując znaczenie takich wartości, jak wolność, postęp i opór.

Członkowie istniejącej od 2022 r. Ukraińskiej Orkiestry Wolności to uchodźcy, którzy zmuszeni byli opuścić swój kraj w ostatnim czasie, ukraińscy muzycy należący do europejskich orkiestr, a także czołowi muzycy z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Odessy i innych części kraju. Orkiestra powstała z inicjatywy Keri-Lynn Wilson, kanadyjskiej dyrygentki ukraińskiego pochodzenia.

fot. Karpati&Zarewicz, źródło: https://www.deutschegrammophon.com/en/projects/klw-ufo/keri-lynn-wilson-ufo-beethoven-ninth-2635