Zalicza się do grona śpiewaków, których śmiało można określić jako aktorów operowych. Jest absolwentem Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza (dyplom z wyróżnieniem). Naukę śpiewu rozpoczął w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”, a kontynuował w Studiu Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Jest również laureatem Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworu polskiego na VIII Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1999 r.), a także Nagrody Głównej, w postaci recitalu w Londynie, pierwszej edycji Muzycznego Forum Młodych Gdańsk 2005. Ponadto uczestniczył w licznych wokalnych kursach mistrzowskich Ryszarda Karczykowskiego, Wojciecha Drabowicza, Gerarda Kahry (Austria), Fedory Barbieri (Italia), Haakana Hagegaarda (Szwecja). Był także stypendystą Prezydenta Miasta Gdańska (1999 r.).

Już jako wybitny student zadebiutował wykonując „Stabat Mater” J. Haydna pod batutą M. J. Błaszczyka (Filharmonia Częstochowska 1996 r.). Wielokrotnie wykonywał również „Mszę Kreolską” A. Ramireza, której nagranie live z 2000 r. znalazło się na płycie Polskiego Towarzystwa Naukowego.

Operowym debiutem artysty. była partia Figara w „Cyruliku Sewilskim” G. Rossiniego na deskach Opery Bałtyckiej w 1999 r. poprzedzona znakomitą rolą tytułową w „Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego w przedstawieniu dyplomowym na tej samej scenie.

Artysta współpracował z Operą Bałtycką, Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Operą Krakowską, Operą Wrocławską, Operą I Filharmonią w Białymstoku, jak również Filharmonią Bałtycką, Częstochowską, Lubelską, Sudecką, Łomżyńską, Orkiestrą Symfoniczną Izmiru (Turcja), Cappellą Gedanensis, Elbląska Orkiestrą Kameralną,
Polską Filharmonią „Synfonia Baltica”, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Teatrami Muzycznymi w Gdyni, Łodzi i w Lublinie, chórami Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, koncertując w kraju i za granicą, pracując z dyrygentami takimi jak: J. Katlewicz, T. Bugaj, Ł. Borowicz, M. J. Błaszczyk, M. Nesterowicz, J. Boniecki, K. Bumann, W. Rajski, W. Michniewski, T. Kozłowski, J.M. Florencio, J. Salwarowski, J. M. Zarzycki, M. Wolniewski, T. Wicherek, M. Honeck (Austria), M. Pitrenas (Litwa).

Był gościem Festiwalu Muzyki Oratoryjnej w Gostyniu, Mozartiana w Gdańsku, jak również  Muzycznych Dni Drozdowo – Łomża.

W jego repertuarze znalazły się między innymi partie: Figara w „Weselu Figara” W. A. Mozarta, Papagena w „Czarodziejskim flecie”, tytułowego Don Giovanniego, tegoż kompozytora, Schaunarda w „Cyganerii” G. Pucciniego, Janusza w „Halce” St. Moniuszki, Boniego w „Księżniczce Czardasza” I. Kalmana, Daniłły w „Wesołej Wdówce” F. Lehára, czy Homonaya w „Baronie Cygańskim” J. Straussa.

W 2002 r. artysta uczestniczył w realizacji opery „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta zorganizowanej przez Opera Island na wyspie Bornholm przy współpracy Opery Covent Garden i Nordisk TV, gdzie miał przyjemność pracować z jednym z czołowych reżyserów Royal Opera House w Londynie, Jonathanem Millerem.

Od 2004 roku Grzegorz Piotr Kołodziej wykonuje również utwory z repertuaru kaszubskiego, co zaowocowało nagraniem płyty z Pieśniami Kaszub Południowych, która ukazała się za sprawą Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie w 2007 r.

W tym samym roku artysta rozpoczął także współpracę z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, gdzie z ogromnym powodzeniem zadebiutował partią Papagena w spektaklu „W krainie czarodziejskiego fletu” do muzyki W. A. Mozarta pod batutą Ł. Borowicza. Oprócz tego na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej zaśpiewał partie: Bardosa w „Zabobonie, czyli krakowiacy i górale” K. Kurpińskiego, Stanisława w „Verbum Nobile” St. Moniuszki, Dancaira w „Carmen” G. Bizeta.

W październiku 2008 r. na zaproszenie Polskiego Ośrodka Społeczno – Kulturalnego śpiewak ponownie znalazł się w Londynie, uczestnicząc w realizacji opery „Verbum Nobile” St. Moniuszki wykonując przy tym znakomicie partię Marcina Pakuły.

Do osiągnięć artysty należy doliczyć debiut w roli Don Giovanniego na scenie Opery Krakowskiej (kwiecień 2009 r.) w reż. M. Znanieckiego, gdzie w owej partii Grzegorz Piotr Kołodziej obsadzony był wraz z Mariuszem Kwietniem.

Oprócz działalności artystycznej Grzegorz Piotr Kołodziej jest również cenionym i uznanym wykładowcą w Katedrze Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego, prowadząc zajęcia emisji i impostacji głosu mówionego. W 2011 r. pod kierunkiem Prof. UMFC E. Iżykowskiej uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Grzegorz Piotr Kołodziej nie stroni od różnych gatunków muzycznych. Jest zarówno wspaniałym Figarem w operze „Wesele Figara”, jak również doskonałym Hethcliffem w musicalu „Wichrowe Wzgórza”, czy Bonim w operetce „Księżniczka Czardasza”. Na przełomie roku 2012/2013 ukazała się solowa płyta artysty pt. Polska Liryka Wokalna nagrana z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży pod batutą J. M. Zarzyckiego. Płyta zawiera najpiękniejsze cykle polskiej pieśni współczesnej na baryton i orkiestrę smyczkową. W 2014 r. płyta otrzymała nominację do nagrody Akademii Fonograficznej – Fryderyk 2014.