Po wspaniałym koncercie w Częstochowie (20 września) artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpią w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce (niedziela, 22 października). Orkiestra, Chór i soliści wykonają dzieło oratoryjne Pawła Łukaszewskiego do łacińskiego tekstu „Vesperae de Beata Maria Virgine Regina Poloniae” napisanego przez Jerzego Andrzeja Wojtczaka-Szyszkowskiego, skomponowane na solistów, chór żeński, chór mieszany, organy i orkiestrę.

Wyrazistość i oryginalność koncepcji podkreślona jest układem części kompozycji – Vocatio, Hymnus, Psalmy I-V, Capitulum, Magnificat, Oratio. Łaciński tekst i muzyka stanowią spójne dzieło, które jest nośnikiem przeżycia estetycznego i duchowej zadumy w kontekście sacrum. Szczególne znaczenie ma przy tym wybór miejsc wykonań: Jasnogórski Klasztor oraz Sanktuarium w Sokółce.

 

Paweł Łukaszewski
Słowa: Jerzy Wojtczak-Szyszkowski

Nieszpory o Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski

20.09.2023 godz. 18:00 – Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

22.10.2023 godz. 16:00 – Sanktuarium Najświętszego Sakramentu przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce
Koncert pod honorowym patronatem Ks. Abpa Józefa Guzdka, Metropolity Białostockiego

Wstęp bezpłatny.

Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Anna Wolfinger – sopran
Martin Filipiak – baryton
Violetta Bielecka – kierownik chóru


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.