Artyści Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpią dziś (17 stycznia) o godz. 20.00 na koncercie Psalmy Pokoju i Pojednania w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Program wydarzenia będzie składał się z części polskiej i żydowskiej. Na scenie wystąpią między innymi światowej sławy kantorzy żydowscy: Yaakov i Shulem Lemmer przy akompaniamencie pianisty Menachema Bristowskiego. Następnie zostaną zaprezentowane utwory, do których teksty, inspirowane psalmami biblijnymi, napisali: Michał Zabłocki, Zbigniew Książek i Jerzy Łysiński. Muzykę skomponowali: Bartek Gliniak, Piotr Rubik, Golec uOrkiestra oraz Michał Jurkiewicz. Psalmy Pokoju i Pojednania wykonają Golec uOrkiestra, Izabela Szafrańska, Małgorzata Markiewicz, Halina Mlynkova, Ricky Lion, Grzegorz Wilk, Marcin Sójka, z towarzyszeniem Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, pod kierownictwem Janusza Wierzgacza i Michała Jurkiewicza.

Koncert poprowadzą Magdalena Wolińska-Riedi i Symcha Keller.

Fundacja, kultywując pamięć o heroicznej postawie bestialsko zamordowanej za pomoc Żydom rodziny Ulmów w swoich działaniach upomina się o szacunek dla drugiego człowieka, pojednanie i pokój. By móc szerzej rozpropagować te uniwersalne wartości Fundacja zainicjowała koncert Psalmy Pokoju i Pojednania, organizowany wspólnie z Polskim Radiem, którego celem jest uhonorowanie sprawiedliwych i ocalonych.

Data wydarzenia nie jest przypadkowa. 17 stycznia obchodzony jest w Polsce XXVII Dzień Judaizmu, który stwarza wyjątkową okazję do podkreślenia, jak ważną kwestią jest budowanie relacji polsko-żydowskich w nawiązaniu do wspólnej historii obu narodów.

Organizatorzy: Polskie Radio oraz Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR

Źródło: Polskie Radio, fot. Fundacja SOAR