Z przyczyn niezależnych od Opery i Filharmonii Podlaskiej zespół Vilnius String Quartet był zmuszony odwołać swój występ, w związku z tym program koncertu 5 października uległ zmianie. Na koncert „Włoski przepis na sukces” złoży się sześć sonat Gioacchina Rossiniego, które zaprezentuje Państwu znakomity kwartet złożony z Jana Staniendy i Bartosza Bobera (skrzypce), Lidii Grzanki-Urbaniak (wiolonczela) oraz Leszka Sokołowskiego (kontrabas).

Żart Rossiniego określano jako zjadliwy, a cynizmu nie szczędził kompozytor także samemu sobie. „Sześć okropnych sonat, napisanych przeze mnie w czasie wakacji (pod Rawenną) u mojego przyjaciela i mecenasa, Agostina Trossiego, w najbardziej dziecięcym wieku, kiedy nie wziąłem jeszcze ani jednej lekcji akompaniamentu [tj. harmonii]”. Tak w odręcznej notatce napisał o swoich 6 sławnych sonatach, skomponowanych w wieku zaledwie 12 lat. Zaczynał jako sześciolatek, grając na trójkącie w kapeli ojca, a zasłynął jako wybitny twórca oper. Ich komponowanie zakończył na numerze 39, a ponieważ już jako cudowne dziecko za pan brat był z rozkoszami stołu, resztę swoich dni spędził na smakowaniu życia.

Zabrzmią zatem I Sonata a quattro G-dur, II Sonata a quattro A-dur, III Sonata a quattro C-dur, IV Sonata a quattro B-dur, V Sonata a quattro Es-dur oraz VI Sonata a quattro D-dur. Gdzie sonat sześć… Ten wieczór nie będzie „zjadliwy”, ale pyszny, a gwarantuje to Rossiniego włoski przepis na sukces.