Dziś świętujemy 202. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – patrona Opery i Filharmonii Podlaskiej. Z tej okazji zapraszamy na retransmisję „Verbum Nobile” – przez cały dzień na kanale YouTube OiFP można wysłuchać wersji koncertowej tej opery, która została zarejestrowana 5 września 2020 r. na Dużej Scenie OiFP.

„Verbum nobile” to uroczy staropolski obrazek obyczajowy, o lekkiej formie i treści, a zarazem celnie i z humorem podnoszący uczucia narodowe. Dwaj szlachcice, pan Serwacy i pan Marcin, dają sobie verbum nobile, czyli słowo honoru, że ich dzieci pobiorą się, gdy dorosną. Zanim dojdzie do szczęśliwego finału, bohaterów czeka wiele perypetii, a verbum nobile szlachciców wystawione będzie na próby.

„Verbum nobile” to sielanka nie wieśniacza, a dworkowa, prosta jak sielanka, a charakterystyczna w muzyce, jak życie w dawnych naszych modrzewiowych dworkach – pisały gazety po premierze, podkreślając umiejętność twórców w odmalowywaniu kolorytu kontuszowych czasów i przeszłości szlacheckiej z jej dawnymi wartościami.

WYKONAWCY:
Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Wojciech Semerau-Siemianowski – dyrygent
Violetta Bielecka – przygotowanie Chóru
Serwacy Łagoda – Roman Chumakin
Zuzia – Marta Antkowiak
Marcin Pakuła – Leszek Skrla
Stanisław – Krzysztof Szyfman
Bartłomiej – Mateusz Stachura

Przypominamy też, że w naszym studiu nagrań w sierpniu 2020 r. powstała płyta „Verbum nobile” w wykonaniu Orkiestry i Chóru OiFP. To wyjątkowe wydawnictwo jest dostępne w naszym sklepie https://www.oifp.eu/…/stanislaw-moniuszko-verbum-nobile/