Jak przygotować się do odbioru spektaklu?

Warto dowiedzieć się wcześniej o czym jest spektakl – zapoznaj się z opisami na naszej stronie internetowej i poznaj okoliczności powstania dzieła oraz jego tło historyczne. Jeśli chcesz pogłębić wiedzę, kup program do spektaklu, w którym znajdziesz wywiady i artykuły dotyczące konkretnego widowiska.

W jakim języku realizowane są spektakle?

To zależy od produkcji, w językach obcych mogą być wykonywane opery i operetki, wtedy tłumaczenie libretta wyświetlane jest na tablicy nad sceną.

Jak się ubrać do Opery?

W Operze nie obowiązuje dress code, każdy gość, bez względu na strój, jest u nas mile widziany. Większość naszych widzów stawia na klasyczną elegancję, strój nieco bardziej odświętny od ubioru codziennego. Wyjątkiem jest premiera – to wielkie święto w teatrze, dlatego na spektakle premierowe warto wybrać strój wieczorowy.

Ile czasu przed rozpoczęciem wydarzenia najlepiej być w Operze?

Przyjazd do Opery warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, tak by ze spokojem móc zaparkować samochód, pozostawić okrycie w szatni i znaleźć czas na obejrzenie wystaw eksponowanych w Operze. 30 minut to bezpieczny czas, o tym, że zbliża się godzina rozpoczęcia wydarzenia informują gongi.

Co się stanie, jeśli spóźnię się na wydarzenie?

Osoby spóźnione mogą wejść na widownię dopiero podczas przerwy w spektaklu czy koncercie.
Warto też pamiętać, że jeśli opuścisz widownię podczas wydarzenia, będziesz mieć możliwość powrotu na widownię dopiero podczas przerwy. Zachęcamy także do zajmowania swoich miejsc już po pierwszym gongu, szczególnie jeśli zajmujesz miejsce w środku rzędu.

Gdzie mogę zostawić swój płaszcz lub kurtkę?

W foyer Opery znajduje się szatnia, w której bezpłatnie możesz przechować okrycie wierzchnie. Na numerku, który otrzymasz, znajduje się literka – zwróć na nią uwagę i wybierz właściwą kolejkę po odbiór okrycia.

Jak znajdę swoje miejsce?

Na naszej stronie dostępny jest plan widowni, znajdziesz go także w foyer Opery przy wejściu na widownię Dużej Sceny. Nasza obsługa widowni także będzie pomocna we wskazaniu drogi do Twojego miejsca na widowni.

Gdzie znajdują się toalety?

Toalety znajdują się na wysokości szatni w foyer Opery po obu stronach widowni. Nasze toalety są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ile czasu trwa spektakl i czy są przerwy?

To zależy od konkretnego tytułu, średni czas trwania naszych oper i musicali to 2,5–3 godziny. Zazwyczaj są dwie lub jedna przerwa, które trwają 20–25 minut. Informację o czasie trwania i przerwach znajdziesz na naszej stronie w zakładce dotyczącej danego spektaklu. Choć czas trwania może wydawać się długi, to nasi artyści i przekazywane przez nich emocje, sprawią, że nie zauważysz, jak mijają kolejne godziny.

Czy mogę bić brawo w czasie trwania spektaklu?

Tak! Nasi artyści bardzo lubią, kiedy widownia docenia ich starania. Najlepiej zaczekać do momentu ukończenia arii, mile widziane są także brawa na zakończenie aktu.

Czy mogę bić brawo w czasie koncertu filharmonicznego?

Koncerty rządzą się nieco innymi prawami. Tutaj z aplauzem czekamy na koniec utworu – zwłaszcza jeśli to symfonia, koncert, suita, sonata. Jak poznać, że to już koniec i nie zaliczyć falstartu? Najlepiej obserwować dyrygenta.

Bardzo podoba mi się fragment spektaklu, czy mogę go nagrać albo zrobić zdjęcie?

Nie, fotografowanie i rejestrowanie koncertów lub spektakli jest zabronione. Chodzi nie tylko o prawa autorskie, ale także o to, że takie zachowanie rozprasza artystów i naszych sąsiadów na widowni.
Zachęcamy do robienia pamiątkowych zdjęć przed, w przerwach i po zakończeniu wydarzenia.
Ponadto pamiętaj by przed rozpoczęciem spektaklu lub koncertu wyłączyć dźwięki w telefonie i innych urządzeniach, które zabierasz na wydarzenie.

Czy jedzenie i picie na widowni jest dozwolone?

Nie, pamiętaj, że otwieranie i picie napojów, rozpakowywanie cukierków czy innych przekąsek może przeszkadzać artystom i osobom, które towarzyszą Ci na widowni.

Czy mogę przyjść do Opery z dzieckiem?

Dzieci w Operze są bardzo mile widziane, ale z pewnością bardziej niż miłosne rozterki Carmen, zainteresują je przygody Kapturka Cz., dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami dla najmłodszych.

Czy są możliwe zmiany miejsca wydarzenia, programu koncertu lub obsady?

Tak, może się to zdarzyć w sytuacji niezależnej od nas, dlatego zastrzegamy sobie możliwość zmiany miejsca, programu i wykonawców, a także terminów koncertów/spektakli. Zmiany dotyczą wyjątkowych sytuacji i w miarę możliwości staramy się o nich poinformować publiczność.