Szanowni miłośnicy oper, informowaliśmy o przeniesieniu transmisji „Holendra Tułacza” na 17 maja, ale sytuacja pandemii spowodowała odwołanie przez The Metropolitan Opera wszystkich spektakli do końca sezonu. W związku z tym transmisje spektakli „Holender Tułacz” (14.03.2020 ), „Tosca”(11.04.2020) i „Maria Stuart” (9.05.2020) nie zostaną zrealizowane. Mimo to, włączając się w akcję # WspieramKulture i #TrzymamBilet zachęcamy Państwa, aby nie dokonywać zwrotów biletów i niewykorzystanych abonamentów. Nowojorska MET przygotuje niebawem propozycje tytułów w zamian, które będzie można obejrzeć w bardziej sprzyjającym czasie, a znając obszerny repertuar tego teatru, będą to z pewnością nie mniej atrakcyjne spektakle. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. A tymczasem zachęcamy do korzystania z bezpłatnych transmisji na stronie MET. Właśnie rozpoczął się tam tydzień Wagnerowski, pełen ekscytujących tytułów, szczegóły pod linkiem: https://www.metopera.org/user-information/nightly-met-opera-streams/.

Giacomo Puccini

Nowa obsada. Libreciści Pucciniego i sam kompozytor precyzyjnie osadzili wydarzenia dziejące się w dziele w konkretnych miejscach w Rzymie i w konkretnych dniach roku 1800. Może dlatego „Tosca” opiera się inscenizatorom, którzy chcą uwspółcześniać dzieła, przenosząc ich akcję w inny czas i miejsce. Takich zapędów nie ma Sir David McVicar, który przygotował inscenizację dla Met, a spektakl zachwycił widzów transmisji w sezonie 2017/18 (w rolach głównych: Sonya Yoncheva, Vittorio Grigolo i Željko Lučić). Przedstawienie powróci na ekrany kin na całym świecie w nowej obsadzie, będzie więc można dokonywać tak ukochanych przez melomanów porównań. W rolach śpiewaczki Florii Toski i zakochanego w niej malarza Cavaradossiego wystąpią Anna Netrebko i Brian Jagde. Scarpią, prefektem tajnej policji, będzie Michael Volle, którego podziwialiśmy jako Hansa Sachsa w transmisji „Śpiewaków norymberskich” Wagnera. Zadyryguje Bertrand De Billy.

Dyrygent: Bertrand De Billy
Reżyseria: Sir David McVicar
Scenografia i kostiumy: John Macfarlane
Światło: David Finn
Choreografia: Leah Hausman
W rolach głównych: Anna Netrebko jako śpiewaczka Floria Tosca, Brian Jagde jako malarz Mario Cavaradossi, Michael Volle jako baron Scarpia, Patrick Carfizzi jako Zakrystian