Szanowni miłośnicy oper, informowaliśmy o przeniesieniu transmisji „Holendra Tułacza” na 17 maja, ale sytuacja pandemii spowodowała odwołanie przez The Metropolitan Opera wszystkich spektakli do końca sezonu. W związku z tym transmisje spektakli „Holender Tułacz” (14.03.2020 ), „Tosca”(11.04.2020) i „Maria Stuart” (9.05.2020) nie zostaną zrealizowane. Mimo to, włączając się w akcję # WspieramKulture i #TrzymamBilet zachęcamy Państwa, aby nie dokonywać zwrotów biletów i niewykorzystanych abonamentów. Nowojorska MET przygotuje niebawem propozycje tytułów w zamian, które będzie można obejrzeć w bardziej sprzyjającym czasie, a znając obszerny repertuar tego teatru, będą to z pewnością nie mniej atrakcyjne spektakle. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. A tymczasem zachęcamy do korzystania z bezpłatnych transmisji na stronie MET. Właśnie rozpoczął się tam tydzień Wagnerowski, pełen ekscytujących tytułów, szczegóły pod linkiem: https://www.metopera.org/user-information/nightly-met-opera-streams/.

Gaetano Donizetti

Nowa obsada. Zmyślona konfrontacja dwóch charyzmatycznych królowych: Elżbiety I Wielkiej i Marii Stuart, królowej Szkotów, stała się najpierw dla Friedricha Schillera, autora dramatu, a potem dla Gaetana Donizettiego okazją do ukazania dwóch wspaniałych portretów kobiecych. W rzeczywistości kuzynki walczące o sukcesję tronu Anglii nigdy się nie spotkały. Jak na operę bel canto przystało, ważniejszą od prawdy historycznej okazała się „prawda” uczuć i dodany wątek miłosny, dające okazję do zaprezentowania wspaniałych melodii i popisowych arii. W rolach dwóch królowych wystąpią Diana Damrau jako Maria i Jamie Barton jako Elżbieta. Partię kanclerza Cecila zaśpiewa młody polski baryton Andrzej Filończyk. Za pulpitem dyrygenckim stanie specjalista od bel canta – Maurizio Benini.

Dyrygent: Maurizio Benini
Reżyseria: Sir David McVicar
Scenografia: John Macfarlane
Kostiumy: John Macfarlane
Światło: Jennifer Tipton
Choreografia: Leah Hausman
W rolach głównych: Diana Damrau jako Maria, Jamie Barton jako Elżbieta, Stephen Costello jako Leicester, Andrzej Filończyk jako Cecil, Michele Pertusi jako Talbot