W związku z odwołaniem przez Metropolitan Opera wszystkich spektakli do końca marca, spektakl „Holender tułacz” nie odbędzie się i nie będzie możliwa jego retransmisja. W ramach cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD” niebawem zostanie zaproponowany zamienny tytuł w terminie 17.05.2020, dlatego prosimy o cierpliwość, zanim zdecydują się na Państwo na zwrot biletów – być może zaproponowany tytuł spełni Państwa oczekiwania i będą mogli Państwo 17.05.2020 obejrzeć w ramach zakupionych biletów i karnetów zaproponowany spektakl.

Richard Wagner

Premiera sezonu. Legenda Holendra tułacza (lub Latającego Holendra) – nieśmiertelnego, przeklętego żeglarza, który nie może ani powrócić na ląd, ani umrzeć – działała i działa na wyobraźnię artystów od dawna. Przekleństwo może zdjąć tylko wierna miłość kobiety. Wagner przeczytał nowelę pod tym tytułem w Rydze, skąd musiał uciekać przez wierzycielami jako pasażer na gapę na statku Tetyda. Być może sztormy, jakie naznaczyły tę podróż, odcisnęły też piętno na tej czwartej z kolei operze Wagnera. Nową inscenizację na scenie Met przygotuje François Girard, orkiestrę poprowadzi Valery Gergiev, a w tytułowej roli wystąpi znakomity walijski bas-baryton Sir Bryn Terfel. Sentą będzie specjalistka od Wagnera – Anja Kampe, a zakochanym w niej bez wzajemności myśliwym Erikiem – Sergei Skorokhodov.

Dyrygent: Valery Gergiev
Reżyseria: François Girard
Scenografia: John MacFarlane
Kostiumy: Moritz Junge
Światło: David Finn
Projekcje wideo: Peter Flaherty
Choreografia: Carolyn Choa
Dramaturgia: Serge Lamothe
W rolach głównych: Anja Kampe jako Senta, Mihoko Fujimura jako piastunka Mary, Sergey Skorokhodov jako myśliwy Erik, David Portillo jako Sternik, Sir Bryn Terfel jako Holender, Franz-Josef Selig jako żeglarz Daland