W ostatni weekend września Opera i Filharmonia Podlaska przyjaźnie otwiera drzwi przed seniorami w ramach akcji „60+ Kultura”.

Sobota z Kwartetem Dworskim

W sobotę, 29 września o godz. 17.00 zapraszamy seniorów na koncert Kwartetu Dworskiego (dolne foyer). W programie usłyszymy m.in. najpiękniejsze filmowe tematy muzyczne.
Następnie, o godz. 17.30, odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie malarstwa Zbigniewa Nowickiego „Współistnienie” (sala wystawowa). Wstęp wolny.

Niedziela z „Doktorem Żywago”

W niedzielę, 30 września o godz. 18.00 seniorzy będą mogli obejrzeć widowiskowy musical „Doktor Żywago” (duża scena), proponujemy bilety z trzydziestoprocentowym rabatem. W ramach akcji dostępna będzie pula 100 biletów, w sprzedaży od 14 września.

Będzie to ósma edycja weekendu kultury dla seniorów, organizowana przez instytucje kultury, a inicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja „60+Kultura” jest skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Ma zachęcić do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania.

Kwartet Dworski

Kwartet Dworski powstał w 1998 roku. Zespół tworzą muzycy Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W repertuarze Kwartetu znajdują się utwory od XVII do XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Oprócz kompozycji Macieja Radziwiłła, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Antonina Dvořaka, Jana Sebastiana Bacha zespół wykonuje również utwory muzyki współczesnej, jak kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiego czy Pawła Łukaszewskiego. W październiku 2014 roku Kwartet Dworski wziął udział w przedstawieniach „Kantaty o kawie” Jana Sebastiana Bacha w Białostockim Teatrze Lalek.
Muzycy chętnie sięgają też po repertuar piosenki polskiej, stąd koncerty poświęcone kompozycjom Marka Grechuty czy Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, twórców Kabaretu Starszych Panów. W październiku 2013 roku Kwartet Dworski uczestniczył w Krakowie w konkursie na interpretację muzyki Marka Grechuty. Otrzymał w nim wyróżnienie oraz wystąpił w koncercie finałowym. Interpretacja piosenki „Muza pomyślności” znalazła się na płycie CD wydanej wraz z innymi utworami Gali Finałowej Grechuta Festival 2013. W marcu 2016 rok zespół wystąpił w koncercie Kuby Badacha „Tribute to Andrzej Zaucha – Obecny”.
Główną jednak pasją i celem zainteresowań Kwartetu pozostaje polska muzyka kameralna wykonywana również przy współudziale wokalistów. Pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza czy Stanisława Moniuszki to utwory, do których muzycy chętnie powracają i wykonują na koncertach.