Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 18.12.2017 | PIĄTKOWY KONCERT SYMFONICZNY

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

18.12.2017 | PIĄTKOWY KONCERT SYMFONICZNY

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na ostatni już w tym roku koncert symfoniczny. W piątek 22 grudnia przy ulicy Podleśnej usłyszymy utwory romantyków: Uwerturę fantastyczną „Bajka” Stanisława Moniuszki, Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz Suitę z baletu „Dziadek do orzechów” op. 73a Piotra Czajkowskiego.

Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Dainius Pavilionis, litewski dyrygent i dziekan Wydziału Dyrygentury Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie, znany białostockiej publiczności jako laureat III Nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego. Na skrzypcach zagra Krzysztof Jakowicz.

Nowy rok powitamy 5 stycznia 2018 r. koncertem symfonicznym z udziałem Adama Makowicza. Zapraszamy!

KONCERT SYMFONICZNY
22 GRUDNIA 2017
SALA KONCERTOWA | UL. PODLEŚNA 2 | GODZ. 19.00

Stanisław Moniuszko (1819–1872)
Uwertura fantastyczna „Bajka”
Moderato – Andante – Vivace – Poco più lento – Tempo I (Vivace)

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
Koncert skrzypcowy e-moll op. 64
1. Allegro molto appassionato
2. Andante
3. Allegretto non troppo – Allegro molto vivace

Piotr Czajkowski (1840–1893)
Suita z baletu „Dziadek do orzechów” op. 73a
1. Uwertura
2.a. Marsz
2.b. Taniec cukrowej wieszczki
2.c. Taniec rosyjski (Trepak)
2.d. Taniec arabski
2.e. Taniec chiński
2.f. Taniec pastuszków
3. Walc kwiatów

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Dainius Pavilionis dyrygent
Krzysztof Jakowicz skrzypce

22 grudnia 2017 plakat

 

DAINIUS PAVILIONIS
Absolwent dyrygentury chóralnej w Konserwatorium im. J. Gruodisa w Kownie, a następnie na Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie, gdzie pozostawał pod opieką prof. P. Gylysa. Naukę kontynuował na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa w klasie prof. J. Domarkasa, w 2006 r. zdobywając tytuł magistra. Szybko został zauważony przez scenę muzyczną i został zaproszony do dyrygowania dwoma znaczącymi wileńskimi orkiestrami symfonicznymi, Narodową Litewską Symfonią i Państwową Litewską Orkiestrą Symfoniczną. Po zdobyciu dyplomu Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie został zaproszony do wykładania na Wydziale Dyrygentury, a obecnie piastuje stanowisko jego dziekana. Od 2006 r. jest drugim dyrygentem Orkiestry Kompanii Honorowej Litewskich Sił Zbrojnych. W latach 2010–2015 był pierwszym dyrygentem Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie. W październiku 2006 został laureatem III nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku, a w 2007 zdobył VI nagrodę w prestiżowym VIII Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Młody dyrygent może poszczycić się częstymi zaproszeniami do prowadzenia orkiestr symfonicznych w Polsce, Portugalii, we Włoszech czy na Białorusi.

KRZYSZTOF JAKOWICZ
Wybitny polski skrzypek, uważany za „skrzypcowego prawnuka” H. Wieniawskiego. Szczególnie ceniony przez W. Lutosławskiego, który powierzył mu polskie prawykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych („Łańcuch II”, „Partita” w wersji z orkiestrą, ostatnie dzieło „Subito”); wykonywał dzieła Maestro pod jego batutą w ważnych centrach muzycznych świata. Z wyróżnieniem ukończył studia wiolinistyczne pod kierunkiem takich mistrzów, jak T. Wroński, J. Gingold, E. Umińska, J. Starker, H. Szeryng. Jest laureatem I nagrody Konkursu im. E. Ysaÿe’a w Warszawie (1959), III nagrody i nagrody specjalnej H. Szerynga w IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1962). Juroruje krajowym i zagranicznym konkursom, gości na festiwalach o światowej renomie, jak np. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Edinburgh International Festival, Berliner Festspiele, Festiwal Muzyka w Starym Krakowie, City of London Festival, oraz festiwale w Bregenz i Schleswig-Holstein. Występuje ze sławnymi orkiestrami takimi, jak: English Chamber Orchestra, Izraelska Orkiestra Filharmoniczna, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Symphony Orchestra, Orchestre National de France, Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia w Oslo, Orquesta Nacional de España, Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”. Był solistą na licznych tournée zagranicznych większości polskich orkiestr. Współpracuje ze wszystkimi wybitnymi dyrygentami polskimi, a także z artystami tej miary, co J. Bělohlávek, R. Chailly, L. Hager, Ch. Imamura, P. Steinberg, M. Tabachnik czy T. Yuasa. Przez dwa lata był pierwszym skrzypkiem słynnego Kwintetu Warszawskiego. Od kilkunastu lat tworzy duet skrzypcowy ze swoim synem, J. Jakowiczem. Współpracuje także z innymi wybitnymi artystami różnych generacji, m.in. J. Bocheńską, K. Borucińską, B. Gimplem, K. Jabłońskim, S. Kamasą, M. Kozłowskim, K. Maroskiem, W. Malickim, R. Morawskim, T. Strahlem, W. Szpilmanem, T. Tsutsumi, M. Zdunikiem. Dokonał wielu prestiżowych nagrań dla firm polskich i zagranicznych. Uhonorowany m.in. nagrodą Związku Kompozytorów Polskich za wielokrotne wykonania muzyki współczesnej (w wielu przypadkach jemu dedykowanych), nagrodą Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków „Orfeusz” czy nagrodą krytyków francuskich Diapason d’Or. Nagranie „Partity” W. Lutosławskiego nagrodzone zostało Fryderykiem 1996. Laureat licznych nagród państwowych. Emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, profesor wizytujący w Soai University w Osace (Japonia). Gra na skrzypcach włoskich podarowanych mu przez jego Mistrza, prof. T. Wrońskiego.

Sponsor koncertu: PROMOTECH

Published: Monday, 18 December 2017 13:08
Written by Joanna Dolecka

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1459398