Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 5.12.2017 | OPEROWY KALENDARZ NA 2018 ROK

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

5.12.2017 | OPEROWY KALENDARZ NA 2018 ROK

Szczęśliwi czasu nie liczą... ale dla pięknego kalendarza z limitowanej edycji można by zacząć! A Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza do mierzenia czasu w roku 2018 z pięknym kalendarzem fotograficznym, do którego zdjęcia przygotował nie kto inny, niż Tadeusz Rolke. Jest to pierwszy taki kalendarz w ramach nowego projektu fotograficznego.

 

15 opera 171120

 

Opera i Filharmonia Podlaska jest domem wielu dyscyplin sztuki. Jedną z nich jest fotografia. OiFP nie tylko posiada jedną z największych w Europie baz fotosów ze spektakli i różnorodnych wydarzeń organizowanych w ramach jej działalność, lecz także od trzech lat prowadzi cykl wystawienniczy Operowa Galeria Fotografii, którego bohaterami są najbardziej rozpoznawalni na świecie polscy fotograficy. Spotkania z nimi i wernisaże ich wystaw cieszą się wielką popularnością wśród naszych widzów.

Doświadczenia te stały się bazą do nowego projektu fotograficznego, którym jest Kalendarz Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Celem jest stworzenie prestiżowego wydawnictwa, które będzie ilustrowane zdjęciami największych sław polskiej fotografii. Co roku do gmachu przy Odeskiej zapraszany będzie inny wybitny artysta, by sfotografował Operę ze swojego, autorskiego punktu widzenia. Kalendarze będą drukowane w niewielkich, limitowanych, numerowanych i sygnowanych przez autorów nakładach. Premierze każdego z nich towarzyszyć będzie wystawa zdjęć i spotkanie z fotografem.

Autorem zdjęć do kalendarza na rok 2018 jest Tadeusz Rolke. Jeden z nestorów polskiej fotografii mody i klasyk fotoreportażu rozpoczął już zdjęcia do pierwszej edycji naszego wydawnictwa. Dla tego wybitnego fotografa praca nad tym materiałem ma jeszcze głębszy wymiar. Tadeusz Rolke realizuje projekt, którego celem jest stworzenie „portretów” wszystkich teatrów operowych w kraju. Ma już za sobą zdjęcia w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Opera i Filharmonia Podlaska jest drugą odsłoną jego cyklu.

Możemy już zdradzić, że fotografem, którego chcemy zaprosić do pracy nad kalendarzem na rok 2019 jest najbardziej znany na świecie polski fotograf komercyjny Tomek Sikora.

Kalendarz na rok 2018 ukaże się już w przyszłym tygodniu, a spotkanie z Tadeuszem Rolke i wernisaż wystawy kalendarzowej planowane są na początek stycznia.

Kulisy powstawania projektu. Fot. M. Heller

 

Tadeusz Rolke – nestor polskiej fotografii mody i fotoreportażu. Pierwsze zdjęcia zrobił już w latach 40., a w latach 50. jego główne zainteresowania skierowały się w stronę fotografii prasowej. Następna dekada to praca dla nowatorsko redagowanych pod względem graficznym pism, takich jak „Polska” czy „Ty i Ja” oraz intensywna dokumentacja środowisk artystycznych i intelektualnych, skupionych wokół warszawskiej Galerii Foksal. Pobyt w Niemczech przypada na lata 70. Tam kontynuuje swoje fotograficzne pasje, ale już jako fotograf niezależny, zamieszczając swoje zdjęcia w renomowanych tygodnikach, takich jak „Stern” czy „Spiegel”. Interesuje go moda, którą fotografuje w sposób dosyć prekursorski w Polsce w latach 60., jest obecny na paryskich pokazach, gdzie powstaje cała seria zdjęć z cyklu prêt-à-porter, ukazujących nieznane kulisy kreatorów ówczesnej mody. Po powrocie do Polski w latach 80. tworzy własne, indywidualne cykle zdjęć m.in. serię aktów („Beatrycze”), jest również pomysłodawcą i kuratorem wystawy „Przemoc, seks, nostalgia”. Utrzymuje ścisłe kontakty z artystami kreującymi najnowsze tendencje w sztuce polskiej, jest stałym korespondentem wydawanego w Niemczech prestiżowego pisma o sztuce „Art”, zamieszczając tam i promując twórczość polskich artystów awangardowych. W latach 90. współpracuje z tygodnikami „Wprost” i Magazynem „Gazety Wyborczej”. Od 1997 roku zaczyna prezentować swoje prace, poczynając od wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, jurorem wielu konkursów fotograficznych, zajmował się dydaktyką, wykładając w Warszawskiej Szkole Fotografii i w katedrze Reportażu na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 roku zostaje uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Fotografie Tadeusza Rolkego pokazywano na licznych wystawach w kraju i za granicą oraz publikowano w poświęconych artyście albumach. W ostatnich latach ukazały się: „Tadeusz Rolke. Fotografie 1944–2005” (2006), „Kobieta to...” (2008), „Tu byliśmy. Ostatnie ślady zaginionej kultury” (2008) oraz wydana w 2016 roku biografia pt. „Tadeusz Rolke. Moja namiętność” – rozmowa z Małgorzatą Purzyńską.

Marek Grygiel

 

Zdjęcia: Tadeusz Rolke
Stylizacja i postprodukcja: Jolanta Byliniak
Asystent fotografa: Paweł Szczegryn
Koncepcja projektu i zdjęcia z planu: Michał Heller
Współpraca: Sylwia Lubiniecka
Projekt i druk: Alter Studio
Do zdjęć pozowała: Dorota Białkowska-Krukowska, aktorka

 

Partner wydawnictwa: AlterStudio

Sponsorzy wydawnictwa:

logo ultradental  bzwbk santander

Published: Tuesday, 05 December 2017 10:14
Written by Joanna Głuszek

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1465236