Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 31.10.2017 | NOWY POCZET WŁADCÓW POLSKICH

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

31.10.2017 | NOWY POCZET WŁADCÓW POLSKICH

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku oraz Mecenas wystawy PKO Bank Polski zapraszają na wystawę „Nowy poczet władców polskich. Świerzy kontra Matejko” Waldemara Świerzego. Wystawa prezentuje serię 49 portretów władców Polski autorstwa wybitnego grafika i portrecisty prof. Waldemara Świerzego – kolorowych, zaktualizowanych zgodnie z najnowszą wiedzą historyczną. W sali wystawowej OiFP można ją oglądać od 6 listopada do 6 grudnia 2017 roku.

 

POCZET nowy

 

Wystawa „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” prezentuje serię 49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego (1931–2013) zestawionych z rysunkami Jana Matejki (1838–1893). Projekt został zainicjowany w 2004 roku przez Andrzeja Pągowskiego.

Do tej pory obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski był poczet powszechnie, choć nie do końca słusznie kojarzony z Janem Matejką. Projekty Mistrza wykonane były w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych możliwości drukarskich. W okresie późniejszym wizerunki te były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców. Poczet ten publikowany jest od lat w podręcznikach, w seriach znaczków pocztowych, niezliczonej ilości pocztówek i różnych innych wydawnictw. Dla wielu ludzi, szczególnie młodych, wychowanych w kulturze nowoczesnych mediów i współczesnych form graficznych może on być jednak archaiczny w swojej formie.

Projektowi przyświecał cel stworzenia nowatorskich, bardziej współczesnych portretów władców Polski, połączonych z częścią edukacyjną, napisaną przystępnym językiem. Twórcą tych portretów jest znany grafik, profesor Waldemar Świerzy, najwybitniejszy twórca portretów Polaków w ostatnich latach, mający w swoim dorobku portrety sławnych postaci polityki, kultury i rozrywki, między innymi papieża Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Curie-Skłodowskiej czy wspaniałą serię „Giganci jazzu”. Autorem soczystych, mocnych tekstów o władcach towarzyszących wystawie jest historyk Marek Klata.

Portrety powstawały na podstawie materiałów źródłowych przygotowywanych w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną i z zachowaniem realiów epoki, choć najważniejszym zadaniem, które postawił przed sobą artysta, było oddanie charakteru poszczególnych postaci i towarzyszących im emocji.

Wystawę można oglądać od 6 listopada od godz. 12:00 do 6 grudnia. Więcej informacji w zakładce WYSTAWY.

 

Published: Tuesday, 31 October 2017 12:18
Written by Joanna Głuszek

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1458906