Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 30.10.2017 | KORTEZ NA TRZECIEJ SCENIE

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

30.10.2017 | KORTEZ NA TRZECIEJ SCENIE

Na Trzeciej Scenie gościliśmy w piątek Korteza – objawienie polskiej muzyki ostatnich lat, zdobywcę czterech Fryderyków – promującego swój nadchodzący drugi album. Organizatorami koncertu są Opera i Filharmonia Podlaska oraz Polskie Radio Białystok.

 

04 opera 171027

 

Kortez, 27-letni kompozytor i wokalista z pochodzący z Iwonicza, pianista i puzonista z zacięciem do muzyki klasycznej, zadebiutował w 2015 roku EP-ką „Jazzboy Session EP”, na którą złożyły się trzy piosenki: „Zostań”, „Joe” i „Co myślisz?”. Obdarzony jest wyjątkowym, głębokim i lekko szorstkim głosem. Od razu niemal uznano go za jeden z największych wschodzących talentów na polskim rynku. 24 września 2015 roku ukazała się jego debiutancka płyta „Bumerang”, która jest intymnym zbiorem opowiadań o miłości i jej braku. To jedna z najlepiej sprzedających się i przyjętych płyt w ostatnich latach. Miesiąc po premierze „Bumeranga” wydał także drugą EP-kę z trzema utworami: „Od dawna już wiem”, „Ćma barowa” i „Kominy”.

 

Foto Bartek Kowal

 

Już w połowie grudnia „Bumerang” uzyskał status Złotej Płyty, a w drugiej połowie stycznia – Platynowej Płyty. W 2016 roku odebrał najważniejszą polską nagrodę muzyczną – Fryderyka 2016 – w czterech kategoriach: Utwór roku i Teledysk roku („Zostań”), Album roku pop („Bumerang”) i Fonograficzny debiut roku. Odebrał też nagrodę publiczności w najsłynniejszym w Polsce konkursie debiutów – na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2016 roku, Superjedynkę 2016 w kategorii SuperArtysta i Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego – Mateusza 2016 w kategorii Muzyka rozrywkowa – debiut za „umiejętność wyrażania w prostych słowach wielu skomplikowanych emocji i zebranie ich w spójną całość na płycie »Bumerang« oraz za dotarcie do szerokiej publiczności z niełatwym i odbiegającym od komercyjnych standardów przekazem artystycznym”.

Koncertuje z zespołem, w skład którego wchodzą Krzysztof Domański, Kuba Galiński, Lesław Matecki i Marcin Ułanowski lub z trio, w którym występuje z Krzysztofem Domańskim i Olkiem Świerkotem. Na koncertach dostępny jest dwupłytowy album koncertowy zarejestrowany w krakowskim Klubie Studio, który nie trafił do dystrybucji sklepowej.

26 października miała miejsce oficjalna premiera teledysku do piosenki „Wracaj do domu” w reżyserii Oli Przytuły. Ten utwór promuje całą trasę koncertową, na której oprócz utworów z „Bumeranga” oraz „Minialbumu” Kortez prezentować będzie swoje nowe piosenki, zapowiadające drugi long play artysty.

 

Tak wyglądał koncert w obiektywie Michała Hellera:

 

Published: Monday, 30 October 2017 09:30
Written by Joanna Głuszek

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1458894