Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 5.10.2017 | WYSTAWA ZDJĘĆ MICHAŁA HELLERA

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

5.10.2017 | WYSTAWA ZDJĘĆ MICHAŁA HELLERA

Najnowsza produkcja Opery i Filharmonii Podlaskiej – musical „Doktor Żywago” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego – to niezwykle efektowne widowisko. Niezwykłą gratką dla miłośników musicalu będzie zatem wystawa, która zagości już 7 października w białostockim Alfa Centrum. Złożą się na nią zdjęcia operowego fotografa Michała Hellera, na których zobaczymy nie tylko sceny ze spektaklu, ale także proces jego powstawania.

 

1

 

„Doktor Żywago” miał swoją premierę 15 września 2017 roku. Ten wyjątkowy dzień poprzedziły setki godzin prób i przygotowań. Michał Heller, fotograf OiFP, dokumentuje działalność instytucji niemal każdego dnia – tak było także w okresie prac nad nową realizacją. Owocem tych obserwacji jest wystawa prezentująca nie tylko zdjęcia ze spektaklu, ale także zdjęcia tych samych scen musicalu na etapie prób i już w ich finalnym kształcie. Dzięki temu zabiegowi możemy zobaczyć jak przebiegają narodziny wielkiego widowiska!

 

3

 

Wystawę, która wcześniej gościła w łomżyńskiej Galerii Veneda, teraz będzie można oglądać w Alfa Centrum – od 7 października, codziennie, w godzinach otwarcia galerii. Zapraszamy do pasażu naprzeciwko wejścia od ulicy Świętojańskiej, a tych, którzy będą mieli ochotę zestawić fotografię z rzeczywistością – na spektakle „Doktora Żywago” w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

 

4

 

Wystawa Doktor Żywago składa się z dwudziestu siedmiu zdjęć wykonanych podczas prób generalnych do najnowszego musicalu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wszystkie zaprezentowane tu plany pochodzą z akcji scenicznej, żaden z nich nie został zaaranżowany na potrzeby fotografii.

W porównaniu ze spektaklem – niezwykle barwnym, oddziałującym na wiele zmysłów widowiskiem – fotografia z definicji jest płaskim, ułomnym medium. Dlatego fotografując teatr staram się postrzegać to, co dzieje się na scenie jak realne zdarzenie. Podchodzę do akcji z punktu widzenia fotoreportera, nigdy fotosisty. Moim credo jest tworzenie prostych, silnie ekspresyjnych obrazów o wyraźniej kompozycji. Takie podejście umożliwia w moim pojęciu oddanie na zdjęciach tego, co ukryte za kurtyną, pod kostiumem, między kartami partytury – uczucia prawdziwego, a nie zagranego.

Michał Heller
– fotograf

 

Ekspozycja w przestrzeni Galerii Veneda:

fot. M. Heller

 

Ekspozycja w Alfa Centrum:

fot. M. Heller

 

01 opera 101117

Published: Thursday, 12 October 2017 15:51
Written by Joanna Głuszek

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1458842