Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - Zemsta nietoperza

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Zemsta nietoperza

Zwiastun

 

ZEMSTA NIETOPERZA
JOHANN STRAUSS

 

OPERETKA W TRZECH AKTACH

Libretto: Richard Genée i Karl Haffner wg wodewilu „Le Réveillon” Henri Meilhaca i Ludovica Halévy’ego 
Prapremiera: 5 kwietnia 1874, Theater an der Wien, Wiedeń
Premiera polska: 6 października 1877, Warszawa
Premiera obecnej inscenizacji: 9 grudnia 2016

Kierownictwo muzyczne Grzegorz Berniak
Reżyseria Andrzej Bubień
Scenografia Paweł Dobrzycki
Kostiumy Anita Bojarska
Choreografia Jarosław Staniek
Reżyseria multimediów Maria Porzyc
Reżyseria świateł Mateusz Łukaszuk
Współpraca muzyczna | II dyrygent Adam Banaszak
Przygotowanie chóru Violetta Bielecka
Współpraca choreograficzna Katarzyna Zielonka
Pianista-korepetytor | Opieka wokalna Tetyana Dranchuk
Produkcja Damian Tanajewski i Opera i Filharmonia Podlaska

Przekład polski libretta Julian Tuwim
Autor plakatu Paweł Iwaniuk

WSPÓŁPRACA REALIZATORSKA

 Czas trwania: 3 godz., w tym 2 przerwy po 25 min 

 

„Zemsta nietoperza” uznana została za jedną z najsłynniejszych wiedeńskich operetek. Skomponowana w rekordowo szybkim czasie, bo w ciągu sześciu tygodni, po premierowym wystawieniu na scenie Theater an der Wien zdobyła wszechświatową sławę.

Dzieło „króla walca” swoją popularność zawdzięcza nie tylko porywającej muzyce, która trafia prosto do serca słuchaczy, ale także dowcipnym dialogom przetłumaczonym przez genialnego Juliana Tuwima. 

Akcja operetki została osadzona w XIX-wiecznym podwiedeńskim kurorcie. Wzięty finansista, skazany przez sąd na karę więzienia – Gabriel von Eisenstein, postanawia ostatni dzień swojej wolności spędzić na balu wydanym przez księcia Orłowskiego. Zarówno on, jak i jego żona Rozalinda oraz ich pokojówka Adela zostają wciągnięci w intrygę misternie zaplanowaną przez doktora Falka – przyjaciela Eisensteina. Impreza jest w istocie pretekstem do ośmieszenia Eisensteinia, który rok wcześniej podczas zabawy karnawałowej porzucił Falka w centrum Wiednia, zmuszając go do powrotu do domu w stroju nietoperza…

Zabawna historia intrygi zyska na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej nietypową oprawę. Reżyserii podjął się Andrzej Bubień, wieloletni dyrektor artystyczny Teatru na Wasiljewskiej  w Sankt Petersburgu. Scenografię na potrzeby spektaklu zaprojektował prof. Paweł Dobrzycki, znany białostockiej publiczności z realizacji spektakli „Straszny dwór”, „Korczak”, „Upiór w operze”, „Skrzypek na dachu” i „Traviata”. Akcja operetki rozegra się w efektownych scenografiach nawiązujących do secesji wiedeńskiej, które w pełni oddadzą bogactwo i przepych XIX-wiecznych salonów wiedeńskich. Główną inspiracją projektów scenograficznych stały się prace jednego z najznamienitszych i najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli secesji – Gustava Klimta. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Grzegorz Berniak, dyrygent na stałe współpracujący z Operą i Filharmonią Podlaską, dyrygujący m.in. operami „Traviata”, „Czarodziejski flet” i „Carmen” oraz musicalami „Upiór w operze” i „Skrzypek na dachu”. Choreografię przygotował Jarosław Staniek, słynący z realizacji takich hitów musicalowych, jak „Jesus Christ Superstar”, „Chicago” czy „Hair”. Magiczną scenografię dopełnią kostiumy autorstwa Anity Bojarskiej, artystki współpracującej z Teatrem Rozrywki. Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowała prof. Violetta Bielecka, kierownik artystyczny Chóru.

 

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1446284