Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 29.06.2018 | ZAKOŃCZENIE FESTIWALU VIDOVDAN

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

29.06.2018 | ZAKOŃCZENIE FESTIWALU VIDOVDAN

Koncertem finałowym w sali koncertowej przy ulicy Podleśnej zakończył się wczoraj VII Festiwal Kultury Serbskiej w Białymstoku VIDOVDAN 2018. Jego organizatorami byli Opera i Filharmonia Podlaska oraz Parafia Św. Jana Teologa w Białymstoku.

Koncert był podsumowaniem kilkudniowych polsko-serbskich warsztatów muzycznych, które odbywały się w Akademii Supraskiej. Usłyszeliśmy tradycyjne pieśni w wykonaniu Zespołu "Pletenica”, który działa przy Szkole Muzycznej Stevan Hristić w miejscowości Gniljane na Kosowie.


Vidovdan to jedno z ważniejszych religijnych i historycznych serbskich świąt, które przypadło właśnie na 28 czerwca, stąd data koncertu. Dzień świętego Wita jest jednym z ważniejszych świąt religijnych w Serbii, i ma historyczne znaczenie dla Serbów, ponieważ 15 czerwca 1389 roku miejsce miała bitwa na Kosowym Polu, gdzie Serbia walczyła przeciw Imperium Osmańskiemu.
Serbia to kraj w południowej Europie posiadający wielką historię, wspaniałą kulturę i bogatą tradycję. Wciąż niewiele wiemy o tym wyjątkowym miejscu.
W dniu 28 czerwca, który Serbowie zwykli nazywać „Vidovdan”, namiastka bałkańskiej kultury i duchowości zagościła w Białymstoku.

Wydarzenie zrealizowane przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz ze środków z budżetu Miasta Białystok.

Fot. M. Heller

04 opera 180628

Published: Friday, 29 June 2018 10:48
Written by Joanna Dolecka

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1441529