Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 20.02.2018 | BOSKIE GŁOSY "CYGANERII"

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

20.02.2018 | BOSKIE GŁOSY "CYGANERII"

Jedno z najpiękniejszych dzieł w historii muzyki operowej, „Cyganeria” G. Pucciniego, gości na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. O wyjątkowości podlaskiej inscenizacji stanowi fenomenalna obsada, w której występuje pierwszy garnitur nie tylko polskiej sceny operowej. W najbliższy weekend 24-25 lutego w roli Rodolfo usłyszymy Andrzeja Lamperta, Mimi – Iwonę Sobotkę, Marcello – Szymona Komasę (24.02) i Tomasz Raka (25.02), Musetty – Ewę Vesin., Colline’a – Wojtka Gierlacha, Schaunarda – Arkadiusza Anyszkę.

Orkiestrą oraz przygotowanymi przez Violettę Bielecką i Ewę Barbarę Rafałko zespołami Chóru i Chóru Dziecięcego OiFP dyrygować będzie Maestro Grzegorz Berniak. To wszystko w oprawie pięknej i przekonującej wizji reżyserskiej Marii Sartovej, znakomitej scenografii Mariusza Napierały, świetnych kostiumów Agaty Uchman.

 

Andrzej Lampert fot. K. Lampert

Andrzej Lampert do niedawna był liderem popularnego zespołu PIN, którego przeboje grały wszystkie stacje radiowe w Polsce. U szczytu popularności porzucił karierę w muzyce popularnej, żeby zostać śpiewakiem operowym i od 2013 r. jest solistą Opery Krakowskiej. Ma w swoim repertuarze jedenaście partii solowych, a w każdej jego tenor olśniewa barwą, siłą emocji. Zadebiutował w 2010 r. na scenie Opery Śląskiej, od września 2013 r. jest solistą Opery Krakowskiej. Zaśpiewał partię Alfreda w „Traviacie” Verdiego w Operze Narodowej w Montpellier. Wykonał partię Ewangelisty w „Pasji św. Mateusza” J.S. Bacha w Wiedniu. Wystąpił jako Parys w „Pięknej Helenie” Offenbacha, w „Pasji według św. Jana” Bacha w Salzburgu, Nadir w „Poławiaczach pereł” w Operze Wrocławskiej.

 

iwonasobotka

Iwona Sobotka obdarzona jest nie tylko sopranem o pięknej barwie, ale ogromną muzykalnością, mówi się o niej jako o jednej z najlepszych polskich śpiewaczek. Rozpoczęła swą międzynarodową karierę zdobywając Grand Prix i pierwszą nagrodę prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Jest również laureatką I nagrody Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, Grand Prix i nagród specjalnych Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz I miejsca na East and West International Artists Audition w Nowym Jorku, nagrodzonego debiutowym koncertem w Carnegie Hall.
Występowała niemal we wszystkich krajach Europy oraz w Japonii, Chinach i obu Amerykach współpracując z takimi orkiestrami, jak: Berliner Philharmoniker, Wiener Symphoniker, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, NDR Sinfonieorchester, Bayerischer Rundfunkorchester, Royal Philharmonic Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique du Luxembourg, Sinfonia Varsovia pracując z wieloma prominentnymi dyrygentami takimi jak Sir Colin Davies, sir Simon Rattle, Marco Armiliato, Sylvain Cambreling, Jacek Kaspszyk, Massimo Zanetti, czy Antoni Wit.

 

Komasa

Szymon Komasa, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi, Juilliard School w Nowym Jorku oraz studia operowego przy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Zwycięzca i laureat międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. BBC Cardiff Singer of the World, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. V. Dunne, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. G. Lissner. Śpiewał na deskach scen operowych w USA, Włoszech, Niemczech, Anglii, Austrii. Z recitalami wokalnymi wystąpił w Carnegie Hall (USA) oraz Wigmore Hall (Anglia). W 2015 r. nominowany do nagrody „Paszport Polityki”.

 

 ewavesin

Ewa Vesin, laureatka Nagrody Specjalnej oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010). Uhonorowana nominacją do Nagrody Teatralnej „Złota Maska” marszałka województwa śląskiego za rok 2012 w kategorii „rola wokalno- aktorska” za partię Florii Toski w operze Pucciniego w reżyserii Tadeusza Bradeckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu. Z wielkim zaangażowaniem wykonuje zarówno partie operowe, jak i muzykę symfoniczną. Wielokrotnie kreowała główne role w takich dziełach, jak Halka Moniuszki, Czarodziejski flet Mozarta, Carmen Bizeta, Zemsta nietoperza J. Straussa, Opowieści Hoffmanna Offenbacha, Don Carlos, Otello i Trubadur Verdiego, Tosca Pucciniego, Walkiria Wagnera i innych. Odbyła tournée po Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Wystąpiła dla księżnej i księcia Luksemburga podczas Festival de Wiltz (partia tytułowa w Carmen). W 2005 roku została zaproszona przez wnuka Richarda Wagnera, Wolfganga Wagnera do udziału w przesłuchaniu w ramach Bayreuther Festspiele.
Brała udział w licznych festiwalach m.in. Viva il Canto, Wratislavia Cantans, Festiwalu Wagnerowskim we Wrocławiu, Musica Polonica Nova. Współpracuje z Operą Krakowską, Śląską i Podlaską, filharmoniami: Wrocławską, Podlaską, Olsztyńską i Zielonogórską oraz NOSPR i Polską Orkiestrą Radiową. W latach 2003-2012 była solistką Opery Wrocławskiej, od 2013 roku jest solistką Teatru Wielkiego w Łodzi. Współpraca z wybitnymi dyrygentami, takimi jak Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Alexander Liebreich, Łukasz Borowicz, Michał Klauza, Tadeusz Kozłowski, Tadeusz Serafin, Marek Pijarowski, Wojciech Rodek, oraz reżyserami - Hansem-Peterem Lehmanem, Waldemarem Zawodzińskim, Roberto Skolmowskim, Markiem Weissem (Weiss-Grzesiński), Laco Adamikiem, Michałem Znanieckim, Tadeuszem Bradeckim przyczynia się do sukcesów artystycznych Ewy Vesin.

W realizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej akcja „Cyganerii” zostaje przeniesiona w lata 30. XX wieku, okres największego rozkwitu sztuki współczesnej. Przenieśmy się więc w ten weekend w świat paryskiej bohemy tego czasu, do skromnej mansardy na poddaszu w Dzielnicy Łacińskiej. Podziwiajmy młodość, namiętność, wielką miłość i doskonałą muzykę w wykonaniu wielkich osobowości polskiej sceny operowej.

KUP BILET

Fot. M. Heller, prywatne archiwa artystów (fot. K. Lampert)

Andrzej Lampert fot. K. Lampert

Published: Tuesday, 20 February 2018 12:56
Written by Joanna Dolecka

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1439946