Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 23.01.2017 | KONCERT I SPOTKANIE Z MACIEJEM SZTOREM

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

23.01.2017 | KONCERT I SPOTKANIE Z MACIEJEM SZTOREM

Już w najbliższy piątek (26 stycznia) w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert muzyki filmowej. W wykonaniu Chóru OiFP przygotowanego przez prof. Violettę Bielecką i Orkiestry OiFP pod batutą Macieja Sztora usłyszymy utwory z kinowych hitów, takich jak „Star Wars”, „Gladiator” czy „Władca Pierścieni”. Koncert poprowadzi Ilona Karpiuk. Dzień przed koncertem zapraszamy na spotkanie z dyrygentem specjalizującym się w amerykańskiej muzyce filmowej – Maciejem Sztorem. Na spotkanie wstęp wolny.

 

26 stycznia2018 plakat

 

Czym i jak bardzo symfoniczna muzyka filmowa różni się od klasycznej twórczości symfonicznej? Czym się ona charakteryzuje? Dlaczego niektóre utwory z kanonu muzyki filmowej rozpoznajemy po kilku pierwszych taktach, a innych nawet nie zauważamy? Na te i wiele innych pytań podczas spotkania we czwartek (25 stycznia) o godz. 17.00 w sali kameralnej przy ul. Odeskiej 1 odpowie Maciej Sztor – absolwent dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu. Artysta od początku swojej działalności promuje muzykę filmową, kolekcjonując oryginalne partytury, a także współtworząc i realizując własne projekty muzyczne. Ma na swoim koncie płytę z muzyką zdobywcy Oscara – Jana A.P. Kaczmarka (Sony Music). Jego interpretacje cechuje naturalność narracji oraz intensywność brzmienia orkiestry. Często wzbogaca instrumentację utworów by podkreślić ich walory brzmieniowe i wyrazowe.

 

MACIEJ SZTOR
Absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury symfonicznej prof. J. Salwarowskiego. Uczestnik mistrzowskich kursów dyrygenckich dra P.E. Cobbsa z Washington University i prof. J.M. Rodilly Tortajady z Conservatorio Superior de Música de Murcia. Współpracuje z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus (2008–2009 – asystent dyrygenta). W latach 2007–2013 współpracował z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Dyrygował Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, orkiestrami Filharmonii Częstochowskiej, Lubelskiej, Pomorskiej, Poznańskiej, Szczecińskiej, Śląskiej i Zabrzańskiej oraz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Gdyńską, Inowrocławską, Płocką i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Pomorskiej „Capella Bydgostiensis”, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego w Zamościu i orkiestrami Akademii Muzycznej w Poznaniu i Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku czy Orchestra of Colours z Aten. Na uroczystej gali otwarcia I Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki „Transatlantyk” w Poznaniu prowadził specjalnie powołaną Transatlantyk Symphony Orchestra oraz Chór Festiwalowy. Od 2013 r. stały dyrygent Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej na festiwalu Klassik – Sommerfestival w Norderney. W 2011 r. prowadził Polską Orkiestrę Radiową podczas transmitowanego w TVP1 uroczystego koncertu z okazji rocznicy powstania warszawskiego z muzyką Jana A.P. Kaczmarka (CD/DVD „A Look of Freedom”, Sony Music 2011). Jako asystent Ł. Borowicza brał udział w wykonaniu i nagraniu koncertowej wersji opery „Giovanna d'Arco” G. Verdiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej (Polskie Nagrania „Muza” 2010). Występowali z nim A. Szymczewska, A. Semenenko, A. Shimkus, J. Bartmann czy L. Możdżer. Specjalizuje się w wykonawstwie amerykańskiej muzyki filmowej. Kolekcjonuje partytury, a także tworzy i realizuje własne projekty, m.in. we współpracy z koncertfilmowy.pl. Otrzymał list z gratulacjami i podziękowaniami od J. Williamsa, J. Hornera oraz H. Zimmera za propagowanie ich muzyki filmowej. Artysta sam również pisze muzykę do filmów („Las cieni”, reż. A. Cichocki).

 

KONCERT SYMFONICZNY
MUZYKA FILMOWA

26 STYCZNIA 2018
DUŻA SCENA * UL. ODESKA 1 * GODZ. 19:00

John Williams (ur. 1932)
Temat z filmu „Szczęki: Rekin”
John Williams
Suita z muzyki do filmu „Park Jurajski”
Hans Zimmer (ur. 1957)
Suita z muzyki do filmu „Ostatni samuraj”
Trevor Jones (ur. 1949)
Suita z muzyki do filmu „Ostatni Mohikanin”
Hans Zimmer
I Suita z muzyki do filmu „Gladiator”

***

Vangelis (ur. 1943)
Temat z filmu „1492: Wyprawa do raju”
Hans Zimmer
Muzyka z filmu „Król Artur”
James Horner (1953–2015)
Muzyka z filmu „Waleczne Serce”
Howard Shore (ur. 1946)
Suita z muzyki do filmu „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”
Harry Gregson-Williams (ur. 1961)
Suita z muzyki do filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”
John Williams
„Star Wars: Duel of the Fates”
Hans Zimmer
Muzyka z filmu „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach”

Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Maciej Sztor dyrygent
Violetta Bielecka przygotowanie chóru

 

Koncert odbędzie się w scenografii do spektaklu „Zemsta nietoperza” projektu Pawła Dobrzyckiego.

Published: Tuesday, 23 January 2018 12:39
Written by Joanna Głuszek

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1452229