Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 18.01.2018 | ICMA 2018 DLA "QUO VADIS"!

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

18.01.2018 | ICMA 2018 DLA "QUO VADIS"!

Album „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego – nagrany przez Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowany przez Violettę Bielecką z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasz Borowicza i z udziałem znakomitych solistów: Wioletty Chodowicz (sopran), Roberta Gierlacha (baryton), Wojtka Gierlacha (bas), Sławomira Kamińskiego (organy) – został laureatem jednej z najbardziej prestiżowych nagród płytowych świata: ICMA 2018 (International Classical Music Awards).

 

chor oifp

Chór OiFP

– Chór pokazuje, że wszystkie wcześniejsze nagrody, zaproszenia, które otrzymuje, choćby teraz – do festiwalu wielkanocnego Krzysztofa i Elżbiety Pendereckich – świadczą, że jest, moim zdaniem, najlepszym chórem w Polsce – uważa prof. Mirosław Jacek Błaszczyk. – Ten chór to duma nie tylko Opery i Filharmonii Podlaskiej, ale także miasta, czy wręcz regionu.

Samo oratorium wymaga od chóru sporego wysiłku. Partie chóralne są napisane w wysokich rejestrach i wymagają od całego zespołu znakomitego opanowania techniki wokalnej, a od dyrygenta opracowania strategii wykorzystania dynamiki chórzystów. Violetta Bielecka nie ukrywa, że z 48-osobowym zespołem udało się jej osiągnąć to, co w innych warunkach osiągnąłby skład 120-osobowy. (Kurier Poranny, 21.01.2018)

Dzieło życia Feliksa Nowowiejskiego – monumentalne oratorium „Quo vadis” zarejestrowane zostało „na żywo” podczas koncertu, który odbył się 29 czerwca 2016 roku, w Auli UAM. Dwupłytowy album, będący rejestracją tego koncertu, wydany został w 2017 roku przez renomowaną niemiecką wytwórnię cpo.

O nagrodę ICMA, w kategorii muzyki wokalno-instrumentalnej poznańskie „Quo vadis” konkurowało z dwoma wydawnictwami: „Stabat Mater” Antonína Dvořáka, dziełem nagranym przez solistów, Praski Chór Filharmoniczny i Orkiestrę Filharmonii Czeskiej pod dyrekcją Jiříego Bělohlávka (Decca) oraz z „Nieszporami op. 37” Siergieja Rachmaninowa nagranymi przez MDR Rundfunkchor pod dyrekcją Risto Joosta (Genuin).

quo vadis fp

 

Z polskich artystów w gronie zwycięzców znaleźli się także pianista Krystian Zimerman oraz dyrygent Krzysztof Urbański. Krystian Zimerman otrzymał nagrodę w kategorii płyta solowa za „Sonaty fortepianowe D 959 i D 960” Franza Schuberta (wydaną przez Deutsche Grammophon), a Krzysztof Urbański (w kategorii koncerty) – wraz z Simonem Rattlem – za płytę „Elgar: Cello Concerto – Martinu: Cello Concerto No. 1” nagraną z Solą Gabettą i Berlińskimi Filharmonikami, a wydaną przez Sony Classical.

Ponadto jury przyznało nagrodę specjalną dla wybitnego młodego polskiego artysty, która trafiła do pianisty Szymona Nehringa oraz nagrody specjalne za całokształt działalności, które otrzymały m.in. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, w której siedzibie w Katowicach – 6 kwietnia 2018 roku – odbędzie się gala wręczenia tegorocznych nagród.

 

Recenzje płyty:

Remy Franck, Dwa razy Quo Vadis: nazwisko zwycięzcy brzmi Borowicz, pizzicato.lu, tłum. Anna Jaremko, [czytaj recenzję].

Rainer W. Janka, Feliks Nowowiejski - Quo Vadis, klassik-heute.de, tłum. Anna Jaremko, [czytaj recenzję].

Trafia do melomanów na całym świecie, [czytaj recenzję].

 

 

Fot. M. Heller

Published: Friday, 19 January 2018 12:30
Written by Joanna Dolecka

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1449584