Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 27.12.2017 | DAINIUS PAVILIONIS I KRZYSZTOF JAKOWICZ W OIFP

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

27.12.2017 | DAINIUS PAVILIONIS I KRZYSZTOF JAKOWICZ W OIFP

Ostatnie w tym roku symfoniczne spotkanie przy ul. Podleśnej upłynęło przy dźwiękach Moniuszki, Mendelssohna i Czajkowskiego, a uświetnili je litewski dyrygent Dainius Pavilionis i ceniony skrzypek Krzysztof Jakowicz.

 

07 opera 221217

 

W programie były uwertura fantastyczna „Bajka” S. Moniuszki, Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 F. Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz suita z baletu „Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego.

Dainius Pavilionis jest laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2006) oraz finalistą VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach (2007). Od 2006 r. jest drugim dyrygentem Orkiestry Kompanii Honorowej Litewskich Sił Zbrojnych. W latach 2010–2015 był pierwszym dyrygentem Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie. Młody dyrygent może poszczycić się częstymi zaproszeniami do prowadzenia orkiestr symfonicznych w Polsce, Portugalii, we Włoszech czy na Białorusi.

Krzysztofa Jakowicza uważa się za „skrzypcowego prawnuka” H. Wieniawskiego. Szczególnie ceniony przez W. Lutosławskiego, który powierzył mu polskie prawykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych („Łańcuch II”, „Partita” w wersji z orkiestrą, ostatnie dzieło „Subito”); wykonywał dzieła Maestro pod jego batutą w ważnych centrach muzycznych świata. Od kilkunastu lat tworzy duet skrzypcowy ze swoim synem, J. Jakowiczem. Uhonorowany m.in. nagrodą Związku Kompozytorów Polskich za wielokrotne wykonania muzyki współczesnej (w wielu przypadkach jemu dedykowanych), nagrodą Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków „Orfeusz” czy nagrodą krytyków francuskich Diapason d’Or. Nagranie „Partity” W. Lutosławskiego nagrodzone zostało Fryderykiem 1996. Gra na skrzypcach włoskich podarowanych mu przez jego Mistrza, prof. T. Wrońskiego.

 

Fot. M. Heller

 

Published: Wednesday, 27 December 2017 09:29
Written by Joanna Głuszek

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1444001