Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 11.12.2017 | KONCERT I PŁYTA CHÓRU DZIECIĘCEGO

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

11.12.2017 | KONCERT I PŁYTA CHÓRU DZIECIĘCEGO

Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem Ewy Barbary Rafałko wystąpił podczas koncertu związanego z wydaniem płyty „Świąteczne życzenia” – już dostępnej w kasach OiFP.

 

IMGL3236

 

Ewa Barbara Rafałko od pięciu lat prowadzi Chór Dziecięcy przy Operze i Filharmonii Podlaskiej, zapraszając najmłodszych artystów do wspólnego muzykowania. Nie ma bardziej wzruszającej muzyki, niż ta śpiewana przez dziecko – napisała Magdalena Gajl w programie koncertu. - Kojarzą się z aniołkami, choć by stać się nimi, zmuszają się do dorosłej, ciężkiej pracy; ćwiczą przez cały rok trzy razy w tygodniu po dwie godziny, dziesięć dni wakacji spędzają na wokalnych warsztatach. A dorosłość, tak dzielnie oswajana, okazuje się w końcu niewdzięczna, najboleśniej w przypadku chłopców. Pewnego dnia zjawiają się na próbie i już wiadomo, że to koniec. Pracują jeszcze jakiś czas z innymi, choć już nie wystąpią na koncercie. To historia wielu chórów dziecięcych. Ale ta bardziej nas porusza, bo te dzieci są nasze. Płyt powinno być tyle, ile było „składów”. A tymczasem ta jest druga. Pierwsza w tym roku otrzymała nagrodę Fryderyka za IV Symfonię Pawła Łukaszewskiego. Najmocniejszym, wzruszającym akcentem „Symfonii Miłosierdzia” jest śpiew Chóru Dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Bożonarodzeniowe piosenki w wykonaniu Chóru Dziecięcego wyrażają radość i poczucie wspólnoty z całym światem, jak latynoska kolęda z Puerto Rico, z historią polskiej piosenki. „Jest taki dzień” to tytułowa piosenka longplayu Czerwonych Gitar z 1976 roku: „Jeden dzień w roku”. „Na całej połaci śnieg”, dowcipny i smutny jednocześnie zimowy przebój Jerzego Wasowskiego do słów Jeremiego Przybory, z repertuaru Kaliny Jędrusik i Anny Marii Jopek, zyskuje inny wymiar dzięki nowej aranżacji, a także dlatego, że został z lekka „ocenzurowany”. Jacek Kaczmarski też nie każdą kołysankę napisał po to, by ją dzieciom śpiewać. Tę dzisiejszą, rozpoczynającą się od słów „Po stajence przebiegł chłodu dreszcz”, stworzył wraz ze Zbigniewem Łapińskim – kompozytorem. Zapewne wyrosła z ich wspólnego doświadczenia ojcostwa.

Chórowi Dziecięcemu towarzyszyli znani soliści: Ewa Barbara Rafałko, Bartłomiej Łochnicki i Rafał Supiński.

Usłyszeliśmy utwory w opracowaniach białostockich aranżerów – a zarazem muzyków OiFP: Andrzeja Makala, perkusisty Orkiestry, kierownika muzycznego i pianisty Big Bandu oraz Marcina Nagnajewicza, gitarzysty Big Bandu, muzyka klasycznego i jazzowego.

 

Fot. M. Heller

 

Published: Monday, 11 December 2017 14:12
Written by Joanna Dolecka

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1443922