Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 5.10.2017 | PIĄTKOWY KONCERT SYMFONICZNY

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

5.10.2017 | PIĄTKOWY KONCERT SYMFONICZNY

Uwerturę koncertową E-dur i I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego oraz „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego usłyszymy w piątek w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Podleśnej. Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Juozas Domarkas, wieloletni dyrektor Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Na skrzypcach zagra Anna Staśkiewicz, koncertmistrz Sinfonii Varsovii.

Prawykonanie Uwertury Szymanowskiego miało miejsce podczas koncertu inaugurującego działalność Spółki Nakładowej Młodych Kompozytorów „Młoda Polska”. Była ona symbolem i istotą postulatów stowarzyszenia: przywrócenia rodzimej muzyce jej dawnego znaczenia, uczynienia ją na powrót uniwersalną i na europejskim poziomie.

I Koncert Szymanowskiego zalicza się do impresjonistycznego, środkowego, okresu jego twórczości. Romantyczny dramatyzm i patos zastępuje w nim ekstaza i dzikość, radosne szaleństwo. Wśród fal żartobliwości, zalotności i liryzmu usłyszeć można motywy przypominające ptasie trele. Zdradzają one pokrewieństwo muzyki Szymanowskiego z „Nocą majową” – wierszem Tadeusza Micińskiego, którym kompozytor podobno się inspirował.

„Obrazki z wystawy” Musorgskiego zrodziły się pod wpływem wrażeń wyniesionych w 1874 roku z wystawy akwarel i rysunków Wiktora Hartmanna, architekta i malarza, bliskiego przyjaciela kompozytora. Powstało w ten sposób jedno z najciekawszych i najpopularniejszych dzieł instrumentalnych, także dzięki pracy kongenialnego instrumentatora w osobie Maurycego Ravela.

Zapraszamy na koncert w piątek 6 października 2017 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej przy ulicy Podleśnej 2.

KONCERT SYMFONICZNY

6 PAŹDZIERNIKA 2017
SALA KONCERTOWA | UL. PODLEŚNA 2 |GODZ. 19.00

Karol Szymanowski (1882–1937)
Uwertura koncertowa E-dur op. 12

Karol Szymanowski
I Koncert skrzypcowy op. 35

Modest Musorgski (1839–1881)
„Obrazki z wystawy”
Promenada (I)
1. Gnom (łac. Gnomus)
Promenada (II)
2. Stary zamek (wł. Il vecchio castello)
Promenada (III)
3. Tuileries. Kłótnia dzieci w parku (fr. Tulleries. Dispute d’enfants après jeux)
4. Bydło
Promenada (IV)
5. Taniec kurcząt w skorupkach (ros. Balet niewyłupiwszychsia ptiencow)
6. Samuel Goldenberg i Szmul (jid. Samuel Goldenberg und Schmuyle‎)
Promenada (V)
7. Rynek w Limoges (fr. Limoges, le marché)
8. Katakumby (łac. Catacombæ)
9. Chatka na kurzej stopce (ros. Izbuszka na kurich nożkach)
10. Wielka brama w Kijowie (ros. Bogatyrskije worota w stolnom gorodie wo Kijewie)

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Juozas Domarkas dyrygent
Anna Staśkiewicz skrzypce

JUOZAS DOMARKAS
Absolwent Konserwatorium Petersburskiego (1965), na którym studiował dyrygenturę operową i symfoniczną u prof. I. Musina. W 1963 r. w Moskwie dodatkowo kształcił się u sławnego dyrygenta francuskiego I. Markevitcha. Od roku 1964 do 2015 prowadził Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną, z którą występował m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii czy Japonii. Koncertuje także gościnnie z liczącymi się orkiestrami w Europie i innych krajach. Był członkiem jury Międzynarodowych Konkursów im. S. Prokofiewa w Petersburgu (1993, 1996) oraz Międzynarodowych Konkursów im. G. Fitelberga w Katowicach (1991, 1995, 2003, 2007 i 2012). Ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych z różnymi orkiestrami. Dokonał licznych premier i nagrań utworów współczesnych. Artystyczna działalność zapewniła mu uznanie krytyki w Czechach, Polsce, na Litwie, w Rosji i innych krajach. Artysta koncertował w wiedeńskiej Musikverein, londyńskim Barbican Center oraz warszawskiej Filharmonii Narodowej. Jest profesorem Litewskiej Akademii Muzycznej, na której kieruje Wydziałem Dyrygentury. W 1998 r. otrzymał Order Wielkiego Księcia Giedymina i Nagrodę Rządu Litewskiego za zasługi dla kultury litewskiej. Trzy lata później został laureatem Litewskiej Nagrody Państwowej. W 2006 r. został odznaczony przez prezydenta RP L. Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za „rozwój kontaktów kulturalnych między Litwą a Polską”.

ANNA STAŚKIEWICZ
Laureatka III nagrody, nagrody za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta oraz nagrody słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia w XIII Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (2006), I nagrody i nagrody specjalnej w V Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie koncertu Mozarta w XXII Międzynarodowym Konkursie „Valsesia Musica” we Włoszech. Zwyciężyła Ogólnopolskie Przesłuchania Skrzypków w Elblągu i XVI Ogólnopolski Konkurs Bachowski w Zielonej Górze. Koncertowała w całej Polsce, a także Albanii, Austrii, Brazylii, Bułgarii, Chinach, Estonii,Francji, Gruzji, Japonii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szkocji, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, USA, we Włoszech, na Ukrainie, Litwie i Łotwie. Współpracowała z większością polskich filharmonii (Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódz, Poznań, Toruń, Warszawa, Zielona Góra), Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Polskiego Radia „Amadeus”, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy „Aukso”, Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum”, Orkiestrą Kameralną „Wratislavia”, Sinfoniettą Cracovią, Sinfonią Iuventus, Sinfonią Varsovią, Sinfonią Vivą, a także orkiestrami kameralnymi z Kaliningradu i Zurychu oraz symfonicznymi z Ankary, Getyngi, Tirany i Sao Paulo. Koncerty z jej udziałem prowadzili m.in. M.J. Błaszczyk, Ł. Borowicz, M. Caldi, A. Duczmal, J.M. Florêncio, R. Kabara, V. Kiradjiev, J. Maksymiuk, W. Michniewski, M. Moś, M. Pijarowski, M. Vengerov, A. Wit. Jako kameralistka współpracowała z takimi artystami, jak J. Gallardo, W. Malicki, M. Nisinman, O. Pasiecznik, E. Pobłocka. Wystąpiła jako solistka m.in. w Municipal Theatre w São Paulo, Kaisersaal we Frankfurcie nad Menem, Raitt Recital Hall w Malibu (USA), Hatch Recital Hall, Eastman School of Music w Rochester (USA), Grossmünster w Zurichu, Kioi Hall w Tokio, Auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studio S1 PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie czy Zamku Królewskiego w Warszawie. Jest sześciokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Yamaha Europa oraz laureatką programu stypendialnego „Młoda Polska”. Od 2015 r. jest koncertmistrzem Sinfonii Varsovii.

6 pazdz 2017

Fot. M. Heller

Published: Thursday, 05 October 2017 15:55
Written by Joanna Dolecka

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1453160