Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 13.09.2017 | WYSTAWA "WSPOMNIENIA Z SYBERII"

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

13.09.2017 | WYSTAWA "WSPOMNIENIA Z SYBERII"

„Wspomnienia z Syberii” to wspólny projekt Opery i Filharmonii Podlaskiej, Muzeum Pamięci Sybiru, Białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Piotra Sawickiego, prezentujący przeżycia osób wywiezionych na Syberię w czasie drugiej wojny światowej. Wernisaż wystawy odbył się w czwartek 14 września, a można ją oglądać do 30 listopada 2017 roku. Zapraszamy!

 

MWB S D 4 1 FOTOGRAFIA MARII PREJZNER Z DZIEĆMI NA ZESŁANIU

Fotografia Marii Prejzner z dziećmi na zesłaniu

 

Zasadniczy człon ekspozycji stanowią listy, zbiór uzupełniono także o fragmenty pamiętników i wspomnień represjonowanych przez system sowiecki i wywiezionych na Syberię w latach 40.–50. XX wieku. Znajdziemy tu opis życia w obozowej rzeczywistości, zmagania z trudem pracy w łagrach, głodem, chorobami, śmiercią najbliższych. Znamienny jest także fakt, że dobór treści na wystawę ma charakter konstrukcyjno-interpretacyjny, nadrzędną intencją było ukazanie sfery emocjonalnej zesłańców. Z obszernych archiwów Muzeum Pamięci Sybiru, Białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz zbiorów prywatnych Piotra Sawickiego wypreparowano dokumenty, które są przede wszystkim hymnem na cześć miłości i nadziei.

 

T. Hoff i Z. Beksiński 2

T. Hoff i Z. Beksiński

 

W efekcie wystawa prezentuje dziesięć indywidualnych, osobistych historii o losach Sybiraków, przepełnionych emocjami, tęsknotą za ojczyną, strachem przed samotnością, lękiem o życie. Relacje są subiektywnym spojrzeniem na zesłańczą rzeczywistość, jednocześnie uniwersalną opowieścią o uczuciach znanych, ale ciągle pamiętanych przez Sybiraków i ich najbliższych. Ekspozycja przedstawia dokumenty już opublikowane, ale także listy unikatowe, które nie ujrzały jeszcze światła dziennego. Poznajemy więc przeżycia osób, które nigdy nie spisały swoich wspomnień, a ich losy być może nigdy nie zostałyby ujawnione. Wystawa utrwala na kartach historii bezimiennych bohaterów, którzy walczyli o przetrwanie i powrót do Ojczyzny.

Ekspozycja została zbudowana w oparciu o stanowiska odsłuchowe. Wybrane listy i fragmenty wspomnień czytają zaproszeni do udziału w projekcie mistrzowie polskiego dubbingu – Anita i Tomasz Steciukowie oraz Damian Aleksander – soliści występujący w musicalu „Doktor Żywago”.

 

Wernisaż wystawy
14 września 2017 | Czwartek | Godz. 17.00 | Foyer dolne OiFP

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym najnowszej premierze Opery i Filharmonii Podlaskiej „Doktor Żywago”.

 

Fotorelacja z wernisażu:

fot. M. Heller

 

Published: Wednesday, 04 October 2017 10:00
Written by Joanna Dolecka

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1443573