Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 7.09.2017 | DAMIAN ALEKSANDER CZYTA "WESELE" NA NARODOWYM CZYTANIU

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

7.09.2017 | DAMIAN ALEKSANDER CZYTA "WESELE" NA NARODOWYM CZYTANIU

Od lat Opera i Filharmonia Podlaska wraz z innymi białostockimi instytucjami podejmuje wyzwanie, jakim jest udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Promująca czytelnictwo jednodniowa impreza kulturalna tym razem prezentowała jedną z najpiękniejszych lektur młodopolskich – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

 

05 opera 020917

 

Pierwszy raz od kilku lat lekturą „Narodowego Czytania” było dzieło dramatyczne. „Wesele” po raz pierwszy wystawiono w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku. Dramat portretuje wydarzenie autentyczne – pierwowzorami państwa młodych byli poeta Lucjan Rydel i jego żona Jadwiga Mikołajczykówna, którzy pobrali się w 1900 roku w Krakowie, a wesele odbyło się w podkrakowskiej wsi Bronowice. Pisząc, Wyspiański silnie inspirował się dramatami romantycznymi – tymi autorstwa wieszczy Mickiewicza i Słowackiego oraz komediopisarza Fredry. „Wesele” stało się największym arcydziełem Wyspiańskiego i jednym z najważniejszych dzieł Młodej Polski. Temat spotkania stał się pretekstem do nauki o tradycyjnych polskich zwyczajach weselnych.

Tym razem Operę godnie reprezentował Damian Aleksander – naszej publiczności dobrze znany jako Upiór, Korczak, Lejzor Wolf, a niedługo także Komarowski w „Doktorze Żywago” Lucy Simon. Prywatnie artysta jest także fotografem i poetą-aforystą – autorem tomu „Lapidaria podRÓŻne”. Niedługo pojawi się kolejna szansa, by usłyszeć go w roli narratora – wraz z Tomaszem Steciukiem i Anitą Steciuk użyczy swego głosu, by czytać listy z Syberii. Nagrania będziemy prezentować na wystawie, na której wernisaż zapraszamy 14 września 2017 roku. Więcej szczegółów niebawem!

 

fot. M. Heller

 

Published: Thursday, 07 September 2017 14:39
Written by Joanna Głuszek

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1453243