Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 3.07.2017 | WERNISAŻ WYSTAWY RYSZARDA LECHA ZA NAMI

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

3.07.2017 | WERNISAŻ WYSTAWY RYSZARDA LECHA ZA NAMI

Malarstwo Ryszarda Lecha – unikatowe i pomysłowe – jest rozpoznawane i cenione przez miłośników sztuki współczesnej na świecie. Artysta tworzył we własnym, bardzo oryginalnym stylu, stając się prekursorem malarstwa pikselowego i jednym z ważniejszych artystów polskiej dwudziestowiecznej awangardy. Wystawę jego prac można teraz oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej, będzie czynna do 30 lipca 2017 roku. Na jej uroczystym otwarciu obecni byli brat artysty, Medard Lech, oraz kurator wystawy, Zbigniew Janasik.

 

09 opera062917 

 

Malarstwo Ryszarda Lecha to niezwykłe zjawisko na gruncie sztuki polskiej, uważany jest on bowiem za twórcę malarstwa pikselowego. Fenomen jego malarstwa polega na niezwykle oryginalnym połączeniu języka geometrii z realistycznym pejzażem, co przy zastosowaniu własnej technologii malowania skutkuje indywidualnym, rozpoznawalnym, a jednocześnie niepowtarzalnym stylem. To on pierwszy w sztuce wymyślił piksele, zanim powszechnie pojawiły się w komputeryzacji – opowiadał kurator wystawy, Zbigniew Janasik.

Honorowym gościem wydarzenia był brat malarza, Medard Lech, który wzruszył publiczność wspomnieniem o artyście i zdradził więcej szczegółów z jego biografii.

W 1984 roku Ryszard Lech uznany został za najciekawszą indywidualność Salonu Wiosennego ‘84. W 2013 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku przywróciło pamięć o artyście, organizując dużą retrospektywną wystawę jego twórczości, włączając jego dzieła do dóbr kultury narodowej. Prace Ryszarda Lecha znajdują się w licznych zbiorach na świecie, w tym w kolekcji białostockiej Galerii Arsenał. Wystawa w OiFP jest pierwszą wystawą indywidualną prac malarza w Białymstoku.

 

Wystawę oglądać można od 29 czerwca do 30 lipca 2017 r.

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK
godz. 9:00–17:00
SOBOTA – NIEDZIELA
godz. 11:30–17:00

Bilety:
1 zł – bilet ulgowy
3 zł – bilet normalny

 

Patronat

nawrocka patronaty wszystkie

 

LECH PLAKAT wersja

 

09 opera062917

Published: Monday, 03 July 2017 10:42
Written by Joanna Głuszek

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1443473