Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 1.06.2017 | PRÓBA Z OLGĄ PASIECZNIK I SERGEYEM LEVITINEM

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

1.06.2017 | PRÓBA Z OLGĄ PASIECZNIK I SERGEYEM LEVITINEM

Już jutro w sali koncertowej przy ulicy Podleśnej kolejne spotkanie z cyklu koncertMISTRZOWIE ŚWIATA. Naszą Orkiestrę poprowadzi rosyjski dyrygent Sergey Levitin, koncertmistrz Opery Królewskiej w Londynie. Zaśpiewa światowej sławy sopranistka Olga Pasiecznik. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z próby!

 

09 opera 170601

 

Edward Elgar zasłynął jako ten, który wydźwignął angielską muzykę z kilkuwiekowej zapaści, wznosząc ją ku wyżynom wytoczonym przez Liszta, Wagnera i Brahmsa. Ostatnie wielkie osiągnięcia po Henrym Purcellu zasługiwali Anglicy Händlowi. Naturalne było zatem rozpoczynanie twórczej drogi od stworzenia XVIII-wiecznej klasycznej symfonii i klasycznej suity czy serenady, toteż dwudziestojednoletni pracownik sklepu muzycznego, hobbystycznie zajmujący się kompozycją, stworzył Symfonię g-moll „after Mozart” czy Suitę D-dur. Żona dostrzegła w nim talent i wspierała w osiągnięciu pozycji profesjonalnego kompozytora. Pełną uroku, romantyczną w wyrazie Serenadę e-moll op. 20 można porównać do analogicznych dzieł Czajkowskiego czy Karłowicza.

Kantata „Les Illuminations” op. 18 Benjamina Brittena z 1939 roku, oparta na fragmentach siedmiu wierszy Artura Rimbauda, jest szczególnie ważnym utworem brytyjskiego kompozytora i chyba najwybitniejszym muzycznym opracowaniem dzieł Rimbauda. Klasyczna klarowność muzyki w zestawieniu z oszałamiającymi wizjami genialnego poety sprawia, że wiersze nabierają nowego znaczenia, a świat emocji i wyobrażeń autora, z jeszcze większego, bo muzycznego dystansu, okazuje się piękny i bezpieczny, zapraszając do zamieszkania w nim na stałe. Styl Brittena był indywidualnym połączeniem rodzimych i archaicznych tradycji z osiągnięciami nowoczesnego języka; w „Iluminacjach” mistrzowskim wyrafinowaniem podążył za urodą poezji parnasistów i symbolistów, za niezwykłą kolorystyką muzyki francuskiej: dawnej i XX-wiecznej.

(z oprac. Magdaleny Gajl)

 

05 opera 170601

 

Dziewiętnastoletni Franz Schubert przyjeżdżał do domu, by dołączać jako altowiolista do zespołu Schubertów – braci skrzypków (Ferdynanda i Ignacego) i ojca wiolonczelisty. Grali dzieła Beethovena i własne utwory Schuberta. Zachowały się trzy próby kompozycji na instrument z orkiestrą, wszystkie trzy na skrzypce, podjęte zapewne z myślą o bracie Ferdynandzie: Polonez B-dur (1817), Rondo A-dur i Konzertstück (część planowanego koncertu) D-dur. Rondo A-dur dziś zyskuje pozytywne opinie ze względu na urodę linii melodycznej czy jeszcze jedną okazję, by przeżywać efekt chiaroscuro – balansowania między jasną tonacją durową i ciemniejszą mollową. Kompozycja Schuberta zdaje się kontynuacją stylu Mozarta.

Wieczór zwieńczy Sinfonietta z VIII Kwartetu smyczkowego c-moll op. 110 Dymitra Szostakowicza. „Napisałem nikomu niepotrzebny i ideowo poroniony kwartet. Rozmyślałem o tym, że jeśli kiedyś umrę, to chyba nikt nie napisze utworu poświęconego mojej pamięci. Dlatego zdecydowałem się samemu taki skomponować” – pisał o VIII Kwartecie. Utwór powstał w ciągu trzech dni i słynie z przenikającego cykl tematu-kryptonimu. Inicjały kompozytora (Д.Ш. – D.Sz.), zapisane w formie czterodźwiękowego motywu D-Es-C-H, przypominają temat B-A-C-H z ostatniej, niedokończonej fugi Bacha. Szostakowicz wykorzystuje w nim cytaty z utworów, które odegrały ważną rolę w jego życiu. Pięć części Kwartetu c-moll połączonych jest ze sobą w jeden ciąg. Kwartet c-moll znany jest także jako Symfonia kameralna. To opracowanie wybitnego altowiolisty i dyrygenta Rudolfa Barszaja dla założonej przez niego w 1955 roku Moskiewskiej Orkiestry Kameralnej.

(z oprac. Magdaleny Gajl)

 

03 opera 170601

 

Cykl koncertMISTRZOWIE ŚWIATA przedstawia podlaskim melomanom dyrygentów oraz koncertmistrzów z całego świata, związanych z najważniejszymi instytucjami muzycznymi i występujących na najbardziej prestiżowych scenach. Tym razem Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi rosyjski dyrygent Sergey Levitin, koncertmistrz Opery Królewskiej (Royal Opera House) w londyńskim Covent Garden. Partie solowe wykona jeden z najbardziej znanych głosów muzyki poważnej na świecie – Olga Pasiecznik.

SERGEY LEVITIN urodził się w Rosji. Studiował w Petersburgu i Wiedniu pod opieką takich nauczycieli, jak A. Knaifel, M. Komissarov, M. Gantwarg i I. Ozim. Laureat wielu nagród, wśród których wymienić należy nagrodę za najlepsze wykonanie kaprysów Paganiniego na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Premio Paganini” w Genui. W roku 1996 został koncertmistrzem Teatru Maryjskiego w Petersburgu pod dyrekcją V. Gergieva. W 2003 r. dołączył do Orkiestry Royal Opera House w Covent Garden jako asystujący koncertmistrz, a w 2009 r. został drugim koncertmistrzem. Jest także popularnym kameralistą. W 2004 r. wraz z altowiolistą A. Zemtsovem i wiolonczelistą L. Gorokhovem założył Hermitage String Trio of London, w którym grał na skrzypcach do 2007 r. Współpracował z szeregiem uznanych artystów, wśród których byli Sir A. Pappano, A. Balsom, P. Lane, A. Volodin czy N. Demidenko. W ostatnich sezonach z zespołami orkiestrowymi i z recitalami gościł w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Holandii, Włoszech, Rosji, Bułgarii czy Hiszpanii, w tym w tak prestiżowych salach koncertowych, jak Wigmore Hall w Royal Opera House (zarówno z Baletem Królewskim, jak i orkiestrą Royal Opera House). Występował z wiodącymi europejskimi orkiestrami, jak m.in. Tonhalle-Orchester Zurich, London Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra, London Philharmonic Orchestra, BBC Symphony Orchestra, WDR Symphony Orchestra czy Rotterdam Philharmonic Orchestra. Na zaproszenie V. Gergieva poprowadził zespół „World Orchestra for Peace” w latach 2000 i 2003.

 

fot. M. Heller

 

Edward Elgar (1857–1934)

Serenada na smyczki op. 20
I. Allegro piacevole
II. Larghetto
III. Allegretto

Benjamin Britten (1913–1976)
„Les Illuminations” op. 18
I. Fanfare – Fanfara
II. Villes – Miasta
III. Phrase. Antique – Fraza. Starożytny
IV. Royauté – Królowanie
V. Marine – Krajobraz morski
VI. Interlude – Interludium
VII. Being beauteous
VIII. Parade – Parada
IX. Départ – Odjazd

***

Franz Schubert (1797–1828)
Rondo A-dur D.438

Dymitr Szostakowicz (1906–1975)
Sinfonietta (VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110)
I. Largo
II. Allegro molto
III. Allegretto
IV. Largo
V. Largo

 

Published: Thursday, 01 June 2017 14:52
Written by Joanna Głuszek

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1455078