Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku - 1.06.2017 | NIEDZIELA NA LUDOWO

Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

1.06.2017 | NIEDZIELA NA LUDOWO

Już 11 czerwca 2017 r. zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju „Niedzielę na ludowo” na świeżym powietrzu, czyli występy Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”. Impreza odbędzie się o godz. 15.00 w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej. Współorganizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.

 

KURPIE PLAKAT druk krzywe

 

11 czerwca 2017 r. o godz. 15:00 na deskach Amfiteatru Opery i Filharmonii Podlaskiej zaprezentują się dwa zespoły pieśni i tańca z województwa podlaskiego: Kurpie Zielone oraz Suwalszczyzna.
Polskie tańce, zwyczaje i obrzędy zaprezentowane zostaną w barwny sposób. Bogactwo rodzimego folkloru będzie widoczne w kolorowych strojach, ciekawych choreografiach, ale przede wszystkim w energii tanecznej i muzycznej serwowanej przez artystów.
Z pewnością nogi oglądających widowisko będą wytupywały rytmy oberka, polki czy walczyka.

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” rozpoczął swoją działalność w 1953 r. z inicjatywy prof. Stefana Sobierajskiego. Od tego czasu przybliża widzom bogactwo polskiego folkloru. Wielokrotnie brał udział w najważniejszych uroczystościach, festiwalach regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych w kraju i za granicą, a na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia. Odwiedził 23 kraje (m.in. Turcję, Katar, Grecję, Serbię, Hawaje, Białoruś czy Rumunię), koncertując zarówno w małych miejscowościach, jak i na wielkich estradach.
Koncerty zespołu Kurpie Zielone to zawsze spektakl pełen temperamentu i kolorów. Wirujące spódnice dziewcząt, unoszące się w powietrzu warkocze, tęczowe wstążki lub haftowane chusty dopełniają fruwające poły katan i fraków mężczyzn. Widowiska zespołu pozostają w pamięci na długo po umilknięciu braw.
Przez wiele lat sztandarowy repertuar ZPiT „Kurpie Zielone” tworzył choreograf zespołu Wiesław Dąbrowski. Zespół prezentował zarówno tańce narodowe, jak i pieśni z kilku regionów Polski w formie scenicznych opracowań: tańce Mieszczan Żywieckich, tańce z okolic Łowicza, tańce góralskie, tańce pasterskie Kurpiów, czy też tańce rzeszowskie oraz widowisk: „Miodobranie na Kurpiach”, „Święto Oryli, czyli Flisaków znad Narwi”, „Na Krakowskim Rynku”, „Karnawał na Podlasiu”, „Kupalnocka” – rzucanie wianków na wodę.
ZPiT „Kurpie Zielone” stale się rozwija, idzie z duchem czasu, nie zapominając o tradycji, reaguje na to, co dzieje się w świecie tańca ludowego. Od 2016 roku przygotowuje nowy program artystyczny, pracując pod okiem choreografa – Mariusza Żwierki.

Repertuar:
„Zrankoziny” – widowisko oparte na zwyczajach zaręczynowych, pieśniach i tańcach Kurpiów z Puszczy Zielonej, opracowanie muzyki – Andrzej Dyrdał, scenariusz, reżyseria i choreografia – Mariusz Żwierko.
„Na polanach Puszczy Białej” – suita tańców i pieśni kurpiowskich z Puszczy Białej opracowanie muzyki – Edward Szabat, choreografia – Mariusz Żwierko.
„Wałaskie wariacje” – stylizacja tańców górali spiskich muzyka – Zespół „Vołosi”, choreografia – Mariusz Żwierko.
„Wiosna na Podlasiu” – suita tańców i pieśni podlaskich, opracowanie muzyki – Andrzej Dyrdał, scenariusz, reżyseria i choreografia – Mariusz Żwierko.

Kierownik artystyczny i muzyczny: Andrzej Dyrdał
Choreograf: Mariusz Żwierko
Asystentka choreografa: Agnieszka Ondruch-Sikora
Przygotowanie wokalne: Andrzej Pietraszko, Wojciech Urbanowski
Garderoba: Janina Dziwulska
Sprawy organizacyjne: Dariusz Kryszpiniuk, Agnieszka Jakubicz

 

Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Od ponad 60 lat kontynuuje wielopokoleniowe dzieło, porywa do tańca, wzrusza i bawi, popularyzując rodzimą kulturę. Ponad półwieczną pasję i umiejętności prezentował dotychczas na koncertach, festiwalach i tournées w Polsce i w 11 innych krajach: na Litwie, Białorusi, Ukrainie, Łotwie, w Estonii, Francji, Niemczech, Rosji, Belgii, Gruzji, Turcji.

Repertuar:
„Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.” – wyjątkowy program taneczny, ukazujący życie kulturalne elit suwalskich sprzed I wojny światowej. Obyczajowość, tańce, moda, fryzury z początku XX wieku — przy wyśmienitej muzyce Kapeli ZPiT „Suwalszczyzna” w aranżacji Krzysztofa Krzesickiego.
„W podsuwalskiej oberży” – unikalne, fabularyzowane widowisko taneczno-teatralne ukazujące sceny z życia wielokulturowych Suwałk początków XX wieku. Tańce z pogranicza litewskiego, czarnoruskiego, żydowski „kapelus”, echa tradycji staroobrzędowców.
„Kochajmy się” – spektakl inspirowany treścią poematu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Widowisko jest przełożeniem uniwersalnych polskich motywów na język tańca – skocznych oberków, rzewnych kujawiaków, dziarskich i nieokiełznanych mazurków, szalonej polki, uroczystych i dostojnych polonezów, ale również ludowych tańców litewskich czy modnych w II połowie wieku XIX – mazurpolek, lansjerów, kadryli, podespanów.

Aranżacje muzyczne widowisk: Krzysztof Krzesicki
Aranżacje wokalne, przygotowanie chóru: Ignacy Ołów
Przygotowanie zespołu: Małgorzata Wojdełko
Autorzy strategicznej koncepcji programowej widowisk: Mirosław Nalaskowski i Małgorzata Wojdełko

 

 

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”
11 czerwca 2017, godz. 15.00
Amfiteatr OiFP
Czas trwania: ok. 1.5 godz.

Ceny biletów:
20 zł/bilet normalny
15 zł/bilet ulgowy

 

Published: Tuesday, 06 June 2017 14:09
Written by Joanna Głuszek

Sponsorzy

PKO BANK POLSKI small Dwór Czarneckiego Restauracja FROMA

© The Podlasie Opera and Philharmonic – European Art Centre in Białystok

Liczba wizyt na stronie: 1454912